sprzedaz-lekow-online
18 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Sprzedaż leków online w świetle przepisów

Coraz częściej i chętniej kupujemy przeróżne produkty online – najczęściej odzież, dodatki i akcesoria, ale też na przykład sprzęt komputerowy, farmaceutyki, czy nawet materiały budowlane. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej sprzedaży leków online i przepisom, które tę sprzedaż regulują. Legalizacja sprzedaży leków online nastąpiła w Polsce w roku 2007 w ustawie Prawo farmaceutyczne. Co warto wiedzieć o obowiązujących dziś przepisach?

Kto może sprzedawać leki online?

Obowiązujące w Polsce przepisy dopuszczają wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne. Sprzedaż online może dotyczyć wyłącznie produktów leczniczych, które są wydawane bez recepty. Prawo farmaceutyczne określa, że wysyłka produktu leczniczego musi się odbywać w warunkach, które zapewniają jakość produktu i bezpieczeństwo jego stosowania. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z roku 2015 wskazuje, że na stronie internetowej apteki, czy też punktu aptecznego, na której leki oferowane są do sprzedaży wysyłkowej, musi znaleźć się widoczne wspólne logo. Logo rozpoznawalne w całej Unii Europejskiej to biały krzyż na tle czterech poziomych pasów – na górze znajduje się pas w kolorze szarym, a trzy kolejne pasy mają różne odcienie zieleni.

Pod wspólnym logo musi znaleźć się flaga państwa członkowskiego i odpowiedni napis. I tak w polskich aptekach internetowych pod wspólnym logo po lewej stronie znajduje się flaga naszego kraju, a obok napis „Kliknij, żeby sprawdzić, czy ta strona internetowa działa zgodnie z prawem”. Cała grafika powinna stanowić spójną całość, a kliknięcie jej odsyłać do strony potwierdzającej, że apteka, czy punkt apteczny, działa w pełni legalnie. Jest to rejestr aptek, a konkretniej lista aptek z ważnym zezwoleniem. I tu należy podkreślić, że samo odesłanie do rejestru nie świadczy jeszcze o legalności apteki – apteka musi figurować w rejestrze. Warto dodać, że omawiane logo nie musi znajdować się na górze strony, a każda apteka może (a nawet powinna) mieć też swoje własne logo, które widzimy jako pierwsze.

Dlaczego nie należy kupować leków w aptekach, których nie ma w rejestrze?

Jeżeli na stronie apteki nie ma omawianego logo, nie powinniśmy dokonywać w niej zakupu leków online. Jak mówi nam przedstawiciel Aptek Podlasie z aptekami w Białymstoku, Hajnówce i Czeremsze, brak wspólnego logo to wyraźna wskazówka, że podmiot działa nielegalnie. Nie ma możliwości, by właściciel legalnej apteki, rozpoczynając sprzedaż online, nie wiedział o konieczności umieszczenia wspólnego logo na swojej stronie. Leki kupowane w niepewnych miejscach mogą nie zadziałać, a wręcz przeciwnie – zaszkodzą, bo mogą być na przykład przeterminowane, czy niewłaściwie przechowywane, czy nawet sfałszowane. Leki o nieznanej jakości z kolei mogą wywołać poważne choroby, czy uzależnić. Zawsze należy się więc upewnić, czy kupując leki online, korzystamy ze sprzedaży legalnej.