8 sierpnia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Sposoby pielęgnacji stóp

Stopy pełnią bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka, a mimo to większość z nas nie poświęca im tyle uwagi, ile innym częściom swojego ciała. Jest to jednak bardzo duży błąd, ponieważ bez chociaż najprostszych zabiegów pielęgnacyjnych, stopy narażone są na różnego rodzaju choroby, mogą się na nich pojawiać odciski, wreszcie mogą zajść bardzo trudne do odwrócenia zmiany, które sprawią, że stopy będą wyglądały nieestetycznie.

Zagrożenia dla stóp

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Acerin, która zajmuje się produkcją różnego rodzaju środków do pielęgnacji stóp i dłoni: Zagrożenia czyhające na nasze stopy można podzielić na dwie grupy – na te płynące z przesuszenia stóp, oraz na te płynące ze zbyt dużej wilgotności. Musimy pamiętać, że skóra na stopach nie posiada gruczołów łojowych i przez to bardzo łatwo może się przesuszać. W efekcie tego, przesuszony naskórek zaczyna rogowacieć, skóra zaczyna pękać (zwłaszcza na piętach) lub pojawiają się odciski. Jednocześnie, na podeszwach stóp znajduje się bardzo wiele gruczołów potowych. Zimą, kiedy nosimy bardzo ciepłe buty, skarpety czy syntetyczne rajstopy, nasila się produkcja potu. Nadmierna wilgoć na stopach może prowadzić do pojawienia się grzybicy stóp.

Pękanie skóry na stopach i odciski

Te zagrożenia dla stóp biorą się z tego, że stopy unosząc nasze ciało  podczas chodzenia, biegania czy nawet stania, każdego dnia narażone są na bardzo duże zgniatania, uciski i tarcia. Nasze organizmy reagują na te zagrożenia produkując dodatkowe warstwy naskórka. Skóra na stopach przez to staje się coraz twardsza i dochodzi do zrogowaceń, a w perspektywie także to powstawania pęknięć i odcisków. Nie dojdzie do tego, jeżeli w porę zadbamy o właściwą pielęgnację skóry na stopach.

Żeby nasze stopy miały miękką i elastyczną skórę, należy je odpowiednio nawilżać. Do tego celu możemy używać specjalnych kosmetyków, m.in. kremów i dezodorantów do stóp. Bardzo dobrym pomysłem jest również stosowanie specjalnych żeli, które zmniejszają uczucie zmęczenia i mają działanie relaksujące.

Oprócz tego możemy także stosować kąpiele stóp, w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół, cytryny oraz soli kosmetycznej lub płatków mydlanych. Kąpiele stóp są także doskonałym sposobem na pozbycie się odcisków. W tym celu stosuje się jednak specjalne płyny, które posiadają w składzie zmiękczający zrogowaciały naskórek kwas salicylowy.

Na nadmierne pocenie

Nadmierne pocenie się stóp jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu oraz powstawania chorób grzybiczych. Na obu stopach istnieje aż 250 tysięcy gruczołów potowych, które każdego dnia mogą produkować nawet 500 ml, stanowiącego pożywkę dla bakterii potu. Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest codzienne mycie stóp, a osoby których stopy pocą się bardziej, powinny to robić nawet kilka razy dziennie. Po umyciu stóp powinniśmy je bardzo dobrze osuszyć. Pamiętajmy również żeby używać skarpetek wykonanych z naturalnych materiałów, które bardzo dobrze pochłaniają zapachy i wilgoć.

Jeżeli mimo codziennego mycia stóp, nadal nie możemy się pozbyć przykrego zapachu, warto jest stosować specjalne aerozole do stóp. W przypadku nadmiernej potliwości możemy również użyć dezodorantów o działaniu przeciwpotnym, które nie dość, ze hamują wydzielanie potu, to na dodatek mają także działanie antybakteryjne.