wszawica
10 czerwca 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Sposoby leczenia wszawicy

Wszawica to choroba bardzo powszechna aż do dzisiaj, mimo iż staramy się dbać o higienę i nie spodziewalibyśmy się, że może pojawić się w naszym domu. Najczęściej występuje wszawica głowy, którą zarażają się głównie dzieci w przedszkolach i szkołach, codziennie bawiąc się ze sobą i pożyczając sobie czapki, grzebienie czy ozdoby do włosów.

Wszawica objawia się nieustannym, uporczywym swędzeniem, którego nie sposób zauważyć u naszego dziecka. Będzie się drapać aż do krwi, a wszy rozniosą się po pozostałych domownikach, ponieważ wesz może zagnieździć się nawet na najkrótszych włosach i nie ochroni przed nią codzienne mycie głowy.

W jaki sposób leczyć wszawicę?

Najważniejszy jest odpowiedni preparat na wszy. Należy zaopatrzyć się w specjalny płyn bądź szampon leczniczy, który skutecznie poradzi sobie z problemem. Zastosowanie szamponu zawierającego np. olej silikonowy sprawia, że wszy duszą się i obumierają – wyjaśnia nasz ekspert z firmy Scan-Anida. Takie wyroby medyczne mogą być stosowane i u dorosłych, i u dzieci, ale przed użyciem jakiegokolwiek z nich należy dokładnie zapoznać się z ulotką.

Odpowiedni środek nie wystarczy – trzeba jeszcze wyczesać włosy

Po zastosowaniu odpowiedniego preparatu należy dokładnie wyczesać włosy. Najczęściej taki grzebień jest dołączony do opakowania. Czasami jednak grzebień nie wystarczy i należy pojedyncze jaja samodzielnie ściągnąć palcami, ponieważ mogą bardzo mocno trzymać się włosa. Najwięcej gnid można znaleźć za uszami oraz na karku.

Co jeszcze powinieneś zrobić?

Wszy bardzo szybko się roznoszą, dlatego trzeba sprawdzić głowy całej wszystkich domowników. Trzeba także zaangażować w leczenie rodziców innych maluchów, aby znowu nasz szkrab nie przyniósł czegoś z przedszkola czy szkoły. U zarażonego wszawicą dziecka należy jeszcze robić oględziny głowy przez 10 dni – jeśli nie zauważyłeś żadnej gnidy, udało ci się rozwiązać problem wszawicy. Dla pewności należy jeszcze wyprać wszystkie ubrania, koce i pościele, z którymi miało do czynienia dziecko. Potrzebna jest temperatura co najmniej 60 stopni. Ponadto w gorącej wodzie myjemy szczotki i grzebienie, a dywany, kanapy i fotele dokładnie odkurzamy. Czasami konieczna jest wizyta u lekarza, szczególnie gdy dziecko ma alergię bądź nie skończyło jeszcze 2 lat. Jednak w większości przypadków doskonale poradzimy sobie samemu.