leczenie-wad-postawy
6 września 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Sposoby leczenia wad postawy

Wadami postawy nazywamy wszelkie pojawiające się odchylenia od ogólnie przyjętych cech postawy zależnych od wieku pacjenta oraz od jego typu budowy. Ich powstanie najczęściej jest związane ze słabym umięśnieniem oraz z nieprawidłowymi nawykami związanymi z nieutrzymywaniem prawidłowej postawy ciała podczas chodzenia czy siedzenia. Na czym polega leczenie wad postawy?

Rodzaje wad postawy

Zanim zajmiemy się opisaniem sposobów leczenia wad postawy, najpierw warto jest poznać ich rodzaje. Jest ich bardzo dużo i mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Dla większości osób wady postawy to schorzenia spowodowane nienaturalnym skrzywieniem kręgosłupa. Częściowo jest to prawda, ale do wad postawy należą również takie, które są spowodowane chorymi biodrami, stopami lub kolanami. Wtedy każdy wykonywany ruch powoduje ból i żeby go zmniejszyć pacjent musi ustawiać swoje ciało w sposób nienaturalny, niesymetrycznie, obciążając tym samym kręgosłup i doprowadzając do utraty przez niego naturalnej postawy. Przyczyn powstawania wad postawy może być więc bardzo dużo. Najczęściej jednak na kształt kręgosłupa największy wpływ ma okres dorastania i przyjmowania nawyków związanych z utrzymywaniem prawidłowej postawy. Do powstania wad może także dojść na skutek czynników o podłożu genetycznym.

Do najczęściej występujących wad należą:

  • skolioza,
  • boczne skrzywienie kręgosłupa,
  • plecy okrągłe,
  • plecy wklęsłe,
  • plecy płaskie,
  • płaskostopie,
  • szpotawość kolan lub stóp.

Niezależnie od rodzaju wady postawy przed zaplanowaniem i rozpoczęciem leczenia niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. W najlepszych placówkach rehabilitacyjnych, np. w Ośrodku Rehabilitacji Specjalistycznej w Gdańsku, na początku wykonuje się szczegółowe badanie chodu, które pozwala na dokonanie dokładnych pomiarów i uzyskanie szczegółowych informacji na temat pacjenta.

Leczenie wad postawy

Celem leczenia zdiagnozowanej wady postawy jest jej poprawa oraz podniesienie jakości życia pacjenta. Najważniejszym elementem każdej terapii jest wykonywanie zaleconych ćwiczeń, które mają na celu skorygowanie powstałej wady. W zależności od rodzaju ćwiczeń powodują one prawidłowe ustawienie głowy, stopniowe przywracania prawidłowej krzywizny kręgosłupa oraz korygowanie ustawienia miednicy, stóp oraz stawów kolanowych.

Leczenie wad postawy poprzez wykonywanie jedynie ćwiczeń korekcyjnych oraz zmiany nawyków krzywego siedzenia czy garbienia się jest w pełni skuteczne tylko w przypadku dzieci i wcześnie wykrytych wad. W innych przypadkach konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia, które może obejmować noszenie specjalnych gorsetów ortopedycznych, a w trudniejszych przypadkach także korekcję chirurgiczną wady. W trakcie takiego zabiegu wstawia się pacjentowi metalową płytkę, która stabilizuje kręgosłup w miejscach nienaturalnego wygięcia, zapobiegając tym samym przyjmowaniu nienaturalnej postawy.