23 czerwca 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jaki sposób uchronić się przed kleszczami w sezonie letnim

Latem wielu z nas spędza bardzo dużo czasu na świeżym powietrzu. Ciepła aura, słoneczna pogoda, długie dnie sprzyjają wylegiwaniu się na słońcu lub spacerom po lesie. Niestety spędzając dużo czasu wśród zieleni jesteśmy narażeni na działanie wielu niebezpieczeństw. Jednym z największych zagrożeń jakie na nas czekają na terenach zielonych są kleszcze, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Dlaczego kleszcze są takie groźne?

Kleszcze to drobne pasożyty, które są najbardziej aktywne w okresie późnowiosennym i letnim, gdy na dworze jest odpowiednio wysoka temperatura i wilgotność. Kleszcze występują praktycznie na całym świecie. Wyróżnia się ponad 800 gatunków tych zwierząt, przy czym w Polsce obecnych jest tylko 21. Nie wszystkie są niebezpieczne dla człowieka. Najbardziej groźne gatunki, jakie występują w naszym kraju to kleszcze pospolity oraz kleszcz tajgowy. Zagrożenie jakie powodują jest związane z tym, że  kleszcze często są nosicielami groźnych dla człowieka drobnoustrojów, przede wszystkim wirusów, które powodują kleszczowe zapalenie mózgu oraz bakterii wywołujących boreliozę. Najwięcej kleszczy występuje na wilgotnych i ciepłych obszarach, które są porośnięte roślinnością do 1,5 m wysokości, przede wszystkim w okolicach lasów, w zaroślach niedaleko akwenów wodnych i na łąkach.

Co zrobić, aby uniknąć kleszczy?

Wiedząc już jakim zagrożeniem dla nas mogą być kleszcze, spędzając czas na świeżym powietrzu, w miejscach gdzie występuje dużo roślinności, powinniśmy zawsze stosować pewne środki ostrożności. Najważniejsza rzeczą, na jaką powinniśmy zwracać uwagę wybierając się na spacer jest zasłonięcie rąk i nóg. Oczywiście nie damy rady zasłonić całego ciała, ale w poważny sposób zmniejszymy obszar, który może zostać zaatakowany przez roztocza.

Fragmenty ciała, których nie uda nam się w pełni zasłonić powinniśmy zabezpieczyć za pomocą dostępnych w aptekach środków ochronnych przeciw kleszczom.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z Apteki św. Barbary w Knurowie: W aptekach możemy kupić dwa rodzaje środków farmaceutycznych przeciwko kleszczom. Przede wszystkim są to repelenty DEET. Substancją aktywną tych preparatów jest dietylotuamid, który ma za zadanie odstraszenie kleszczy. DEET zazwyczaj występuje w formie sprayu, który stosuje się na ubrania oraz odsłonięte fragmenty ciała, z wyjątkiem twarzy. Drugim dostępnym preparatem jest permetryna, którą stosuje się wyłącznie na ubrania. Po kontakcie z tym środkiem kleszcze giną.

Co zrobić jeżeli mamy kleszcza?

Jeżeli mimo zastosowanych środków ochronnych przeciw kleszczom nie udało nam się uniknąć złapania kleszcze, nie oznacza to od razu, że zostaliśmy zakażeni groźnymi drobnoustrojami. W takim przypadku przede wszystkim powinniśmy zachować ostrożność i zimną krew. Kleszcz najczęściej przenosi groźne drobnoustroje za pośrednictwem wymiotów spowodowanych nieudolną próbą jego usunięcia. Kleszcz po przeniesieniu się na skórę swojego żywiciela, aby podłączyć się do krwiobiegu musi się wkręcić w skórę. Jego usunięcie jest bardzo proste. Powinniśmy wziąć do ręki pęsetę lub dostępne w każdej aptece specjalne „łapki” i go wykręcić. Ważne, aby kleszcza złapać przy samej skórze i żeby nie doprowadzić do sytuacji, że jakiś jego fragment zostanie wewnątrz.