12 czerwca 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Soczewki czy okulary – co lepsze?

Osoba, u której określono wadę wzroku, musi dokonać ważnego wyboru: okulary, czy soczewki kontaktowe? To dwie metody korekcji wzroku, które według większości optyków po prostu się wzajemnie uzupełniają. Jeśli zdecydujemy się na zakup okularów, wcale nie oznacza to, że musimy rezygnować z soczewek kontaktowych, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań do ich noszenia. Każda metoda korekcji wzroku jest dobra, powinna być jednak dobrana przede wszystkim do potrzeb użytkownika.

Czy któraś metoda jest lepsza?

Przez pewien czas okulary, szczególnie dla najmłodszych, były przykra i wstydliwą koniecznością, ponieważ nie było tak szerokiego wyboru stylowych opraw. Dzisiaj okulary to modny dodatek, który uzupełnia nasze codzienne stylizacje. Co ciekawe, noszą je nie tylko osoby z wadami wzroku! Po okulary sięgają także osoby, dla których okulary to niejako element biżuterii. Dobrze dobrane okulary dodają nam charakteru, często także pewności siebie, podkreślają naszą osobowość. Kupując okulary, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, czy będą dla nas wygodne na co dzień: do czytania, nauki, pracy przed komputerem, podczas jazdy samochodem.

Zdarzają się sytuacje, że okulary mogą nam przeszkadzać, a wtedy warto sięgnąć po soczewki kontaktowe, które równie dobrze wspomogą nasze oczy – mówi nam przedstawicielka salonu optycznego Nemezis z Gliwic. To nowoczesne, bardzo wygodne rozwiązanie, na przykład w czasie uprawiania sportu. Niektórym wręcz trudno wyobrazić sobie bieganie w okularach. Soczewki to także dobra opcja na wieczorne wyjście na imprezę, ponieważ czasem obawiamy się, że w zatłoczonym lokalu ktoś strąci nam okulary i przypadkowo je zniszczy.

Zdrowie naszych oczu

Stosowanie okularów i soczewek pomaga nam zadbać o zdrowie naszych oczu. Jeżeli na co dzień chodzimy w soczewkach, przynajmniej na godzinę przed pójściem spać warto je zdjąć i założyć okulary. Nasz wzrok powinien być korygowany, wspomagany, przez cały czas. Często popełniamy podstawowy błąd: nosimy okulary, czy soczewki, kiedy wybieramy się na uczelnię, czy do pracy, a w domu je zdejmujemy i niepotrzebnie męczymy wzrok, na przykład oglądając telewizję. Osobom noszącym soczewki non stop zaleca się dzień odpoczynku w tygodniu od tych delikatnych szkiełek. Wybierzmy sobie na przykład niedzielę i tego dnia zawsze nośmy okulary. Warto wspomnieć o osobach z astygmatyzmem. To, że nie mogą one nosić soczewek kontaktowych, to mit. Obecnie na rynku dostępne są soczewki, które pozwalają korygować tę wadę wzroku. To soczewki toryczne. Wielu producentów ma je w swojej ofercie. Nie należy jednak próbować wybierać ich na własną rękę. Należy wybrać się do profesjonalnego gabinetu optometrycznego, w którym wykwalifikowany specjalista pomoże nam dobrać właściwe soczewki. Dbajmy o zdrowie naszych oczu!