13 kwietnia 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dzieci?

Soczewki kontaktowe to dziś bardzo popularna alternatywa dla okularów, nieustępująca im pod względem jakości poprawy widzenia, a jednocześnie znacznie wygodniejsza w codziennym używaniu. Dlatego wielu rodziców zadaje sobie pytanie – czy soczewki mogą być również stosowane przed dzieci?

Dzieci i soczewki kontaktowe – czy to dobre połączenie?

Mimo, że soczewki są tak popularne wśród dorosłych, to jednocześnie krąży wokół nich wiele mitów dotyczących ich stosowania przez dzieci. Mity te najczęściej rozpowszechnianie są za pośrednictwem internetu, a nawet przez niektórych okulistów. Istnieją jednak badania, zainicjowane przez Europejską Radę Optometrii i Optyki, która potwierdzają, że soczewki kontaktowe mogą być z powodzenie noszone już przez ośmiolatków i przynieść im zdecydowanie więcej korzyści niż okulary. Raport z badania stwierdza między innymi, że podobnie jak w przypadku dorosłych, soczewki kontaktowe są w stanie znacznie poprawić jakość życia dzieci cierpiących na wady wzroku – umożliwiają im czynny udział w zabawach i aktywności sportowej, zapewniają prawidłowe widzenie, w tym widzenie peryferyjne, a także korzystnie wpływają na ich samoocenę dotyczącą wyglądu zewnętrznego. Co więcej – wiele dzieci biorących udział w badaniu stwierdziło, że soczewki są dla nich znacznie wygodniejszej i praktyczniejsze niż okulary, które przeszkadzają w wykonywaniu wielu czynności i wymagają dużej ostrożności, żeby ich nie połamać.

Czy soczewki nie wpływają niekorzystnie na oczy dziecka?

Bardzo często rodzice mają wątpliwości, czy soczewki nie będą mieć negatywnego wpływu na oczy ich pociech. Obawy te są bezzasadne, gdyż współczesne soczewki wykonywane są z materiałów, które przepuszczają tlen i zapewniają odpowiednie nawilżenie rogówki. Dlatego nie ma ryzyka, że od noszenia soczewek oczy staną się przesuszone lub niedotlenione, choć oczywiście należy pamiętać o tym, że  powinny być one na koniec każdego dna zdejmowane. Po zdjęciu soczewki wielokrotnego użytku należy zdezynfekować – jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy nasza pociecha poradzi sobie z tym zadaniem, możemy kupić jej soczewki jednorazowe, które po zdjęciu wystarczy wyrzucić do kosza. Kolejna wątpliwości dotyczy samej natury wady wzroku – w niektórych źródłach można znaleźć informację, że zanim osoba będzie mogła zacząć nosić soczewki, jej wada wzroku powinna się ustabilizować. Nie jest to zgodne z prawdą z dwóch powodów. Po pierwsze: wada wzroku zwykle stabilizuje się około 20 roku życia, choć nie jest to regułą – może to nastąpić długo po przekroczeniu tego wieku, trudno więc powiedzieć, kiedy możliwe będzie używanie soczewek kontaktowych przy takim założeniu. Po drugie: badania wykazały, że wczesne noszenie soczewek kontaktowych może zahamować postęp krótkowzroczności. Jest to dodatkowy argument za korzystaniem z nich.

Podsumowując: znaczna poprawa jakości widzenia oraz samooceny wynikającej z wyglądu, bezpieczeństwo i wygoda to główne zalety wynikające z noszenia soczewek kontaktowych przez dzieci. Nie ma właściwie granicy wiekowej, w której dziecko może zacząć z nich korzystać – jedynym wymogiem jest zrozumienie przez naszą pociechę zasad bezpieczeństwa i higieny. Oczywiście nie powinniśmy zapominać o tym, że soczewki dla dziecka powinny być dopasowane przez wykwalifikowanego optyka. Usługi z tego zakresu znajdziemy w ofercie salonów optycznych J. Kościński.