soczewki kontaktowe
18 marca 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Soczewki kontaktowe czy okulary – co wybrać?

Stało się, dłużej nie możesz tego ukrywać – masz problem ze wzrokiem. Podczas pracy przy komputerze pochylasz się w kierunku monitora, mrużysz oczy wypatrując numeru nadjeżdżającego autobusu, męczy cię czytanie napisów w kinie i zaczynasz łzawić przy wieczornej lekturze. Męczysz się. Tak być nie musi! Odpowiednio dobrane szkła pozwolą ci odzyskać dawny komfort patrzenia, a nawet skorygują powstałą wadę. Przed tobą dylemat: soczewki czy okulary?

Tradycyjne okulary nie wszystkim kojarzą się najlepiej. Wspomnienia z dzieciństwa, kiedy szkolni koledzy wyśmiewali się z okularników często utrudniają decyzję o wizycie u okulisty. Jednak podjęcie walki z wadą wzroku nie musi budzić dawnych traum. Po pierwsze, okulary są obecnie traktowane jak stylowy element biżuterii; po drugie, zyskały świetną alternatywę w postaci soczewek kontaktowych. Wraz ze specjalistką wrocławskiego Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz spróbujemy podsumować wady i zalety obu tych rozwiązań.

Tradycyjne okulary

Największą zaletą okularów jest łatwość ich użytkowania. Do ich wkładania i zdejmowania nie potrzebujemy szczególnych warunków, jest to kwestia ułamka sekundy. Kolejnym atutem tego wyboru jest to, co w dzieciństwie uchodziło za wadę, czyli wygląd okularów. Obecnie możemy wybierać spośród nieskończonej rozmaitości oprawek, zróżnicowanych kształtem i kolorem. Dobrze dopasowane okulary nie tylko dodają twarzy charakteru, ale mogą też ukrywać pewne niedoskonałości. Podobnie jak garderoba i dodatki, okulary wyrażają styl właściciela. Choć nie należą do produktów tanich, stanowią jednorazowy wydatek – okulary służą nam przez całe lata.

Ich wadą z kolei jest fakt, że mogą ograniczać pole widzenia. Nie zawsze stanowią wygodne rozwiązanie, a przeszkadzają szczególnie podczas uprawiania sportów i zimą, kiedy notorycznie parują. Źle dobrane mogą wywierać nacisk na nos lub skronie, przez co powodują dyskomfort a nawet ból. Przy większych i bardziej skomplikowanych wadach wzroku mogą dodatkowo zniekształcać obraz. Są to istotne problemy, a próby ich rozwiązania doprowadziły do opracowania soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe

Stanowią zdecydowanie bardziej funkcjonalną alternatywę okularów. Eliminują właściwie wszystkie trudności, jakich nastręcza noszenie tradycyjnych szkieł w oprawkach. Soczewki aplikowane bezpośrednio na oko produkowane są obecnie z coraz doskonalszych, miękkich i przepuszczających tlen materiałów, dzięki czemu nie tylko poprawiają widzenie, ale też nie mają negatywnego wpływu na stan oka.

Soczewki są właściwie niezauważalne dla osób postronnych, a wyeliminowanie oprawek pozwala usunąć wszelkie przeszkody z pola widzenia. Nie parują i nie uniemożliwiają uprawiania nawet ekstremalnych sportów. Nie zniekształcają widzianego obrazu nawet w przypadku korekcji bardzo dużych wad wzroku. Soczewki kosmetyczne umożliwiają też zmianę koloru oka, są zatem dodatkową ozdobą twarzy – wymienia ekspert z Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz.

Minusem soczewek kontaktowych jest konieczność przezwyciężenia lęku przed „wkładaniem sobie czegoś do oka”, który wciąż paraliżuje wielu ludzi. Rozpoczynając przygodę z soczewkami musimy nauczyć się prawidłowo je zakładać i dbać o ich właściwą, codzienną pielęgnację. Soczewki wymagają regularnej wymiany, co łączy się z równie regularnym wydatkiem, a po ich ściągnięciu i tak potrzebujemy okularów.

Okulary a soczewki – kwestia priorytetów

Jak już wypominaliśmy, soczewki wynaleziono w celu zniesienia niedogodności związanych z noszeniem okularów. Ten cen udało się zrealizować w 100%. Przy okazji powstały nowe problemy zupełnie innej natury. Dlatego podjęcie decyzji o preferowanej metodzie korekcji wady wzroku jest sprawą bardzo indywidualną i uzależnioną całkowicie od osobistych upodobań.