soczewki
10 grudnia 2015

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Soczewki kontaktowe czy okulary? Jak dokonać właściwego wyboru?

Kiedy okazuje się, że wzrok staje się coraz słabszy, dobrze pomyśleć o wizycie u okulisty, który dobierze najlepsze możliwe rozwiązanie. Na rynku bowiem, prócz tradycyjnych okularów, jakiś czas temu pojawiły się także soczewki kontaktowe. Nie wszyscy jednak mogą je nosić. Czasem może zdarzyć się tak, że sam lekarz specjalista odradzi pacjentowi zakup soczewek.

Okulary a soczewki

Okulary korekcyjne służą do zmniejszenia wrodzonej lub nabytej wady wzroku. Znane są ludzkości od dawna. Tak naprawdę nie wiadomo jednak, kto je wynalazł. W Europie pojawiły się w XIV wieku, a później, ze względu na swoją cenę, stały się symbolem nie tylko mądrości, ale przede wszystkim posiadanego majątku. Ich obecna postać różni się jednak nieco od tej sprzed paru wieków. Istnieją również takie okulary, których szkła nie mają żadnych właściwości, a służą jedynie do ozdoby. Soczewki kontaktowe są o wiele bardziej nowoczesnym rozwiązaniem. Obecnie do ich produkcji stosuje się materiał silikonowo-hydrożelowy, dostępny od 1999 roku. W Polsce dopiero od kilku, może kilkunastu lat stosowana jest tego typu metoda korekcji wzroku. Podobnie jak w przypadku okularów, szkła kontaktowe również mogą służyć tylko jako ozdoba. Obecnie na rynku dostępne są bowiem soczewki kosmetyczne, charakteryzujące się różnymi kolorami, wzorami oraz efektami. Współczesne firmy, jak na przykład Nycz Optyk, oferują zarówno okulary, jak i soczewki.

Kwestia pieniężna

Okulary kupuje się raz na kilka lat. Zazwyczaj ich zmiana wymagana jest wtedy, kiedy zmienia się stopień wady wzroku. To zazwyczaj wydatek kilkuset złotych. Możliwe jest jednak wstawienie nowych szkieł do starych oprawek. Jeśli chodzi o soczewki kontaktowe, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Na rynku dostępne są jednodniowe, miesięczne i roczne. Jedno opakowanie miesięcznych, w którym znajduje się sześć sztuk, to wydatek zaczynający się od około 50 złotych. Po pół roku zakup trzeba powtórzyć. W ostatecznym rozrachunku, jeśli chodzi o pieniądze, okulary są wyjściem dla osób, które chcą zaoszczędzić.

Ważna jest też wygoda

Wiele osób, które zdecydowały się na soczewki kontaktowe, chwali sobie ich wygodę. Ten aspekt jest ważny między innymi dla ludzi aktywnych, uprawiających sport. Soczewki nie zaczepiają się o włosy czy ubrania tak jak oprawki okularów. Prawdą jest, że osoba, która je nosi, odczuwa większy komfort. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zakładanie okularów jest szybkie i bezproblemowe. Ze szkłami kontaktowymi, szczególnie na samym początku ich używania, mogą wystąpić pewne komplikacje. Czasem może zdarzyć się tak, że dana osoba nigdy nie przyzwyczai się do noszenia, a tym bardziej do zakładania szkieł kontaktowych. Wtedy jedynym wyjściem będą okulary korekcyjne. Soczewki mają jednak swoje zalety. Można je na przykład bez problemu nosić w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi, co w przypadku okularów jest niemożliwe.

W temacie wyboru soczewek lub okularów trudno mówić o właściwej decyzji. Zależy to od zaleceń lekarza specjalisty, ale również od tego, w czym pacjent czuje się najlepiej. Nie liczy się tylko aspekt medyczny czy praktyczny. Podczas wizyty w salonie takim jak Nycz Optyk może się bowiem okazać, że zwykłe oprawki po prostu nie pasują do klienta, przez co będzie on bardziej skłonny do zakupu szkieł kontaktowych.