soczewki kontaktowe samodzielny dobor
7 marca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Soczewki kontaktowe – czy mogę je kupić samodzielnie?

Soczewki kontaktowe coraz częściej wypierają tradycyjne okulary. Nic w tym dziwnego, bo jest to wygodniejsza opcja, doceniana zwłaszcza latem, gdy istnieje potrzeba dodatkowego zabezpieczenia oczu przed nadmiarem ostrych promieni słonecznych. Ponadto w niektórych zawodach i przy uprawianiu pewnych dyscyplin sportu takie rozwiązanie jest koniecznością. Czy soczewki kontaktowe można wybrać samodzielnie?

Czy soczewki kontaktowe można dobrać sobie samodzielnie?

Soczewki kontaktowe, które zakłada się bezpośrednio na gałkę oczną, są dostępne bez recepty w aptekach i salonach optycznych. Teoretycznie nie potrzeba do nich recepty sygnowanej przez lekarza okulistę, jednak zdrowy rozsadek podpowiada coś zupełnie przeciwnego.

Wiadomo, że soczewki kupuje się regularnie, bo jest to asortyment, który stosunkowo szybko się zużywa i wymaga ciągłej wymiany na nowy. Oczywiście nie ma sensu za każdym razem konsultować tego z okulistą ani optykiem, jednak rozsądnie jest udać się do okulisty/optometrysty lub do profesjonalnego salonu optycznego, takiego jak Zakład Optyczny Halina Kowalczyk, gdy po raz pierwszy zamierza się dobrać dla siebie soczewki kontaktowe. Powód jest bardzo ważny. Po prostu nikt nie zna dokładnych parametrów swojego wzroku i oka, by móc prawidłowo dobierać do niego soczewki.

Dlaczego pierwszy raz nie można samodzielnie zaaplikować soczewek?

Powodem, dla którego nie warto samodzielnie dobierać soczewek kontaktowych, jest niemożność precyzyjnego określenia parametrów własnego wzroku oraz oka. Nie można też obejrzeć go w powiększeniu, nie określi się charakteru powierzchni gałki ocznej, a tym samym nie jest się w stanie stwierdzić, czy istnieją jakieś przeciwskazania do noszenia soczewek kontaktowych. Nie można też określić samodzielnie jakości filtru łzowego.

Nie jest też możliwe określenie, czy wybrane soczewki kontaktowe prawidłowo leżą na gałce ocznej, czy nie są zbyt ciasne lub zbyt luźne. Takie parametry może sprawdzić wyłącznie specjalista posiadający odpowiedni sprzęt. Wszelkie nieprawidłowości tego rodzaju mogą być zagrożeniem dla narządu wzroku.

Po aplikacji nie jest się w stanie dokonać kontroli, czy wszystko jest w porządku i czy wybrane parametry soczewki są odpowiednie dla oka.

Konsekwencje samodzielnego dobierania sobie soczewek mogą być poważne. Przez źle dobraną korekcję wada wzroku może się powiększyć. Ponadto nieprawidłowo dopasowane soczewki mogą powodować podrażnienia, które w konsekwencji doprowadzają do stanów zapalnych, a te już są bardzo trudne do wyleczenia.