Kobieta wybierająca między soczewką kontaktową a okularami
18 czerwca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Soczewki czy okulary? Wybierz najlepszą opcję dla siebie 

Obecnie coraz więcej osób boryka się z wadą wzroku. Z tego powodu pojawia się pytanie – czy soczewki kontaktowe są lepsze od okularów? Wielu ludzi zastanawia się nad tą kwestią, wybierając sposób korekcji swojej wady. Każde z tych rozwiązań ma jednak swoje zalety. Dowiedz się, w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzą się soczewki, a w jakich warto postawić na okulary.

Zalety soczewek kontaktowych

Soczewki korekcyjne są uważane za rozwiązanie znacznie wygodniejsze. Pozwalają na skuteczne korygowanie wady wzroku, zapewniając dobrą widoczność niezależnie od warunków atmosferycznych. Szkło kontaktowe przesuwa się wraz z gałką, dlatego nie powoduje dyskomfortu, a w polu widzenia nie pojawiają się oprawki, co ma miejsce w przypadku okularów. Jednak nie wszyscy mogą zdecydować się na noszenie soczewek ze względu na takie przypadłości, jak cukrzyca, alergie, zespół suchego oka czy jaskra.

Zalety okularów korekcyjnych 

Okulary korekcyjne są oczywistym wyborem w przypadku osób, które nie mogą lub nie chcą nosić soczewek. Zmieniają one wygląd twarzy, co dla niektórych użytkowników jest ogromnym atutem. Nie wymagają także zakładania w określony sposób, który w przypadku soczewek na początku jest dość skomplikowany. Ich ogromnym atutem jest jednak możliwość zastosowania specjalnych filtrów pozwalających na komfortowe prowadzenie pojazdów czy pracę przy komputerze. W dłuższej perspektywie czasu są one również tańsze niż soczewki, które mają ograniczony termin przydatności i wymagają częstego kupowania nowych egzemplarzy.

Obecnie okulary są dostępne w setkach wariantów, dlatego wybór modelu dopasowanego do urody danego użytkownika jest niezwykle prosty. Często takie akcesoria wyznaczają również aktualne trendy, więc są pożądane także przez osoby, które nie mają wady wzroku.

Co wybrać – soczewki czy okulary? 

Wybór pomiędzy soczewkami kontaktowymi a okularami powinien zależeć od preferencji i możliwości danego użytkownika. Najważniejszy jest jego stan zdrowia. Przed zdecydowaniem się na dane rozwiązanie warto więc udać się do profesjonalnego salonu optycznego, np. Vision Optyk. W takim miejscu pracują osoby, które mogą doradzić odnośnie wyboru najlepszego rozwiązania w konkretnym przypadku.

Wybór pomiędzy okularami a soczewkami powinien zależeć również od Twojego trybu życia. Osoby aktywne wolą stawiać na wygodniejsze rozwiązanie, czyli szkła kontaktowe. Jeśli jednak pracujesz przy komputerze, dobrą opcją będą okulary korekcyjne. Stanowią one również świetny dodatek do całej stylizacji, definiując Twój indywidualny charakter.