Usunięcie odcisku ze stopy
18 lutego 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Skuteczne sposoby usuwania odcisków

Odciski, zwane również nagniotkami, to nieestetyczny problem stóp. Warto pamiętać, że zaniedbane i nieleczone mogą doprowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych oraz poważnych stanów zapalnych. Stąd też w przypadku wystąpienia tych problemów warto skonsultować się ze specjalistą – najlepiej podologiem, który pomoże je skutecznie usunąć. Ważne jest także wyeliminowanie czynnika, który przyczynił się do ich powstania. Dowiedz się więcej.

Jak skutecznie usunąć odciski?

Podolog – specjalista od odcisków – zapewnia ich profesjonalne i bezpieczne (sterylne narzędzia) usunięcie. Zabieg rozpoczyna od dokładnego rozpoznania problemu. Do usunięcia nagniotka najczęściej wykorzystuje dłutko podologiczne.

W stopie po zabiegu może pojawić się niewielkie wgłębienie – w celu regeneracji skóry w tym miejscu warto stosować krem regenerujący tkankę – wyjaśnia ekspert z  Gabinetu Podologicznego Katarzyna Miaz.

Dodaje, że w miejscu odcisku jest zakładane odciążenie, które umożliwia normalne funkcjonowanie bez bólu. W zależności od skali problemu wystarczająca może być jedna wizyta bądź też konieczny będzie ich cały pakiet.

Podolodzy apelują, by nie próbować samodzielnie wycinać odcisków. Także stosowanie długotrwałych okładów w postaci plastrów na odciski może doprowadzić do spotęgowania problemu. W ten sposób można doprowadzić do powstania maceracji skóry oraz przetoki, która jest trudna do wygojenia.

Jak uniknąć pojawienia się odcisków?

W grupie osób, które najczęściej zmagają się z odciskami, są te pracujące fizycznie bądź spędzające wiele godzin dziennie na nogach. Warto także zaznaczyć, iż obuwie, które nosimy bardzo często jest źle dobrane pod kątem rozmiaru jak i tęgości. Zbyt ciasne obuwie powoduje, iż stopa jest skrępowana, deformowana i narażona na przedłużające się otarcia, co niesie za sobą spore konsekwencje. Dobierając odpowiedni model butów, warto sprawdzić, czy nie uwierają i nie uciskają. Powinny być wyposażone również w dobrej jakości wkładki, które zapewnią stopie komfortowe oparcie.

Zabiegi podologiczne pozwalają tymczasowo usunąć problem. Niestety może on szybko wrócić, jeśli nie zostanie wyeliminowany czynnik, który go wywołuje. Jeżeli problem powraca, specjalista zaleca wizytę u fizjoterapeuty, który oceni nasz chód, a także przeprowadzi komputerowe badanie stóp. Dzięki temu uzyskamy informację, w jaki sposób się poruszamy i które części naszej stopy są maksymalnie przeciążane. Na podstawie uzyskanych danych zostanie przygotowana indywidualna wkładka ortopedyczna, która skoryguje ustawienie stopy, dzięki czemu miejsce, w którym powstaje odcisk, będzie odciążone. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produkcji indywidualnych wkładek ortopedycznych, warto odwiedzić profesjonalny gabinet podologiczny.