27 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Skierowanie do hematologa dziecięcego – co to oznacza?

Hematologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem schorzeń krwi. Wielu rodziców dostając skierowanie do hematologa dziecięcego, obawia się poważnych chorób, które mogą być groźne dla zdrowia i życia. Należy jednak pamiętać, że wiele schorzeń jest wyleczalna na wczesnym etapie wykrycia, a skierowanie do specjalisty nie zawsze oznacza poważne choroby.

Czym się zajmuje hematolog?

Krew to jeden z najważniejszych elementów organizmu. Bierze udział w wielu procesach, odżywia narządy wewnętrzne oraz transportuje ważne składniki odżywcze do wszystkich komórek ciała. Nawet niewielkie nieprawidłowości w badaniach krwi powinny podlegać szczegółowej diagnostyce, gdyż odchylenia od normy mogą zwiastować poważniejsze choroby.

Hematolog to lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób krwi – mówi specjalista z firmy Larmed. – Skierowanie do hematologa nie zawsze musi oznaczać podejrzenie poważnych stanowi chorobowych. Nieprawidłowe wyniki morfologii warto jednak skonsultować ze specjalistą, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, które mają delikatny układ krwionośny – dodaje. Wizyta u hematologa nie musi więc oznaczać, że lekarz rodzinny podejrzewa poważne schorzenia. Często skierowanie do specjalisty ma na celu poszerzenie diagnostyki i skonsultowanie wyników badań.

Choroby, które leczy hematolog

Krew pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, dlatego należy szczególnie o nią dbać. Podczas okresowej diagnostyki lekarze zawsze zlecają wykonanie morfologii, bo na podstawie jej wyników można odczytać nieprawidłowości zachodzące w organizmie. Hematologia to dziedzina, która specjalizuje się nie tylko w leczeniu, ale także diagnostyce  i profilaktyce takich chorób, jak:

  • anemia,
  • niedokrwistość,
  • problemy z krzepliwością,
  • skazy krwotoczne,
  • nowotwory,
  • białaczka.

W przypadku chorób nowotworowych ważny jest czas, dlatego hematolog może podjąć decyzję o skierowaniu pacjenta do onkologa. Taka współpraca z lekarzami o różnej specjalizacji pozwala na skuteczną diagnostykę oraz wdrożenie najlepszego leczenia.

Kiedy lekarz rodzinny daje skierowanie do hematologa dziecięcego?

Lekarz pierwszego kontaktu może podjąć decyzję o skierowaniu do hematologa, jeżeli u dziecka wystąpiły typowe objawy mogące zwiastować problemy z krwią. Mogą to być trudno gojące się rany czy łatwo powstające siniaki. Oprócz nieprawidłowej morfologii lekarz może również dać skierowanie, jeżeli u dziecka pojawiają się częste nadżerki w jamie ustnej, problemy z krzepliwością lub nadmierna bladość skóry.

Wskazaniem do skierowania do hematologa, mogą być także powiększone węzły chłonne u dzieci. Objaw ten może być reakcją organizmu na zachodzącą w nim infekcję i pojawia się u dzieci w przebiegu wielu chorób, dlatego nie ma potrzeby do pochopnych obaw. Jednak powiększone węzły chłonne mogą wykazywać w badaniu fizykalnym pewne charakterystyczne właściwości, które mogą wydawać się podejrzane i wymagają dodatkowej diagnostyki. Szczególną uwagę należy zwrócić, jeśli objaw utrzymuje się, węzły są powiększone w dwóch lub więcej nieprzylegających do siebie regionach lub układają się w pakiety. Należy zgłosić się do lekarza pediatry lub lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu lub skierowaniu do specjalisty hematologa lub onkologa dziecięcego.