wszy
4 listopada 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Skąd się biorą wszy?

Wiele osób sądzi, że wszy atakują ludzi nie dbających o higienę, zaniedbanych. Ba! Są nawet tacy, którzy uważają wszawicę za chorobę ludzi biednych. Nic bardziej mylnego! Wszawica to choroba zakaźna, która może dotknąć każdego bez względu na jego status, dbałość o higienę, długość czy rodzaj włosów.

Czym są wszy?

Wszy to owady pozbawione skrzydeł, pasożytujące na ludziach. Mają one naprawdę niewielkie rozmiary, bo osiągają 2-3 mm długości. Żywią się krwią, którą pozyskują nakłuwając skórę żywiciela. Dlatego są tak bardzo uciążliwe, a ich obecność na naszej głowie wywołuje swędzenie.

Wszy nie potrafią ani latać, ani skakać, dlatego do zarażenia dochodzi najczęściej podczas leżakowania w przedszkolu, gdy dzieci stykają się głowami lub poprzez pożyczanie sobie akcesoriów do czesania i upinania włosów.

Żeby intruz nie zaatakował

Bardzo ważne jest, aby od razu po odkryciu małych intruzów rozpocząć leczenie wszawicy. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o profilaktykę, która ustrzeże nas przed atakiem wszy. Przede wszystkim nie powinniśmy pożyczać grzebieni, szczotek, gumek i spinek do włosów. Tego nawyku należy również uczyć dziecko, bo właśnie w przedszkolach i szkołach ryzyko wszawicy jest największe. Dochodzi tu bowiem dziecięca beztroska, chęć dzielenia się z kolegami, czy wspomniane już leżakowanie. Wskazane jest aby sprawdzać włosy dziecka raz na dwa tygodnie, ponieważ wcześnie wykryta wszawica oznacza ograniczenie jej rozprzestrzeniania się oraz mniej dokuczliwe objawy.

Dodatkowym zabezpieczeniem będzie regularne używanie preparatu SORA LOTION. Zawiera on naturalne substancje, których zapach odstrasza wszy. Lotion można łatwo nanieść na włosy i skórę głowy za pomocą atomizera.

Płyny i szampony na wszy

Na rynku dostępne są preparaty, które pozwolą nam w domowych warunkach pozbyć się wszy, np. płyn do zwalczania wszawicy głowowej SORA PŁYN. Możemy zakupić je w każdej aptece. Takie preparaty zawierają substancje czynne niszczące wszy na wczesnym etapie rozwoju. W zależności od wybranego płynu, trzeba nałożyć go na skórę i włosy zgodnie z instrukcją dołączoną do zakupionego leku.