odcisk na stopie
19 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Skąd na stopach biorą się odciski?

Odciski mogą pojawić się w różnych miejscach na stopie, powodując dolegliwości bólowe przy naporze. Są to niewielkie obszary zgrubiałej skóry, powstające na skutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Pomimo że są niewielkich rozmiarów, mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Powstają najczęściej pomiędzy palcami oraz nad częściami kostnymi.

Jak powstają odciski na stopach?

Przyczyną powstawania odcisków jest silny nacisk, w wyniku którego gromadzi się krew, powodując wzrost temperatury. Organizm chcąc pozbyć się uszkodzonych tkanek, nadmiernie produkuje naskórek, co prowadzi do powstawania zrogowaceń, czyli modzeli. Jeśli zmiany tkankowe sięgną głębszych warstw skóry, dochodzi do powstania odcisku, którego rdzeń wyraźnie oddziela od zdrowej skóry. Jak podkreślają podolodzy z wrocławskiego gabinetu Podolandmodzele nie bolą, mogą jedynie powodować pieczenie, a odciski mają korzeń, który wrasta do środka i powoduje ostry ból.

Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków jest noszenie zbyt ciasnego obuwia, które drażni skórę. Powstają one także w wyniku ocierania się palców o siebie podczas chodzenia. Odciski i modzele mogą także tworzyć się na skutek niewłaściwego chodu. U osób zmagających się z płaskostopiem, ryzyko powstawania odcisków jest dużo większe niż u osób z prawidłowo wyprofilowaną stopą.

Usuwanie odcisków

Zabieg usunięcia odcisków wykonywany jest w gabinecie podologicznym. W przypadku długich i głębokich odcisków używane jest dłuto podologiczne i skalpel, którymi wyłuskuje się korzeń odcisku. Następnie, z użyciem frezarki wygładza się brzegi wgłębienia po usuniętej zmianie. Widoczne ubytki skóry powinny być pielęgnowane przez kolejne kilkanaście dni poprzez nakładanie maści przykładowo z kolagenem. Istnieje również inne, bardziej inwazyjne metody usuwania odcisków jak na przykład laser lub usunięcie chirurgiczne.

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?

Zapobieganie powstawaniu odcisków opiera się w znacznej mierze na obserwacji stóp. Zalecane jest noszenie wygodnego obuwia, a w razie nawracających problemów z odciskami także wkładek ortopedycznych. Należy dokładnie osuszać skórę po kąpieli oraz dbać o właściwy poziom jej nawilżenia, co powstrzyma procesy rogowacenia naskórka. Jeżeli już odciski pojawią się na skórze i zostaną usunięte przez podologa, najczęściej zabezpieczone są wkładką odciążającą miejsce zmiany.