2 grudnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Skąd bierze się próchnica i jak jej zapobiegać?

Jedną z najczęstszych chorób zębów jest próchnica. Jej rozwojowi sprzyjają bytujące w jamie ustnej bakterie, które zaczynają nadmiernie się namnażać m.in. w przypadku nieprzestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Próchnica zębowa dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, stwarzając zagrożenie nie tylko dla zdrowia zębów, ale także całego organizmu. Nieleczona może doprowadzić nawet do ogólnoustrojowych zakażeń bakteryjnych.

Jak powstaje próchnica zębów?

Ponad 70% Polaków zmaga się z próchnicą. Choroba ta dotyczy 90% nastolatków, 50% trzylatków i ponad 80% dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Dorośli również nie świecą przykładem i pięknym uzębieniem, bo u niemal 95% z nich występuje próchnica w co najmniej kilku zębach. Statystyki te są wyjątkowo niepokojące, ale próchnicy można skutecznie zapobiegać i leczyć ją nawet w późnym stadium, jednak niezbędne w tym celu są profilaktyczne wizyty u stomatologa. Próchnica jest chorobą bakteryjną, której przyczynę stanowi zaniedbanie codziennej higieny jamy ustnej oraz spożywanie pokarmów bogatych w cukry proste. W czasie aktywności rozkładających je bakterii powstają szkodliwe dla szkliwa zębowego kwasy, które powodują zmianę jego struktury. Osłabione szkliwo nie chroni zębów w wystarczający sposób, więc szkodliwe bakterie przenikają do zębiny, powodując degradację tanek zębowych. W wyniku działania bakterii powstają ubytki próchnicowe, które nieleczone prowadzą do całkowitego zniszczenia zębiny oraz miazgi zębowej i konieczności ekstrakcji zęba. Ponadto powstawaniu próchnicy mogą także sprzyjać niezdrowe nawyki, które mają bezpośredni związek z mikrourazami szkliwa zębowego np. obgryzanie ołówków i długopisów oraz zgrzytanie zębami. Profilaktyką i leczeniem próchnicy zajmuje się stomatologia zachowawcza.

Niezdrowa dla zębów dieta i brak odpowiedniej higieny jamy ustnej powodują odkładanie się na zębach płytki bakteryjnej. Jest ona nie tylko główną przyczyną powstawania ubytków próchnicowych, ale także chorób dziąseł i przyzębia, które są równie poważnym zagrożeniem dla zdrowia i powodują przedwczesną utratę zębów. Próchnicy można zapobiegać; można też skutecznie ją leczyć, co jest niezbędne w celu utrzymania dobrego zdrowia całego organizmu. Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki przeciw próchnicy, oprócz mycia zębów po każdym posiłku, jest systematyczne odwiedzanie stomatologa – wyjaśnia ekspert ze Studia Stomatologii “SKRZAT” z Krakowa.

Skuteczne sposoby zapobiegania próchnicy zębów

Profilaktyka oraz systematyczne wizyty u stomatologa to najlepsze i najskuteczniejsze ze sposobów zapobiegania próchnicy u dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Profilaktyka próchnicy powinna uwzględnić:

  • codzienne szczotkowanie zębów rano i wieczorem przynajmniej przez 3 minuty, a najlepiej mycie zębów po spożyciu każdego posiłku i napoju,
  • unikanie spożywania pokarmów bogatych w cukry proste (zwłaszcza słodyczy i napojów gazowanych)
  • stosowanie diety bogatej w białko, wapń, witaminę D3, A oraz C,
  • stosowanie odpowiednio dobranej do wieku pasty do zębów,
  • korzystanie z wysokiej jakości, odpowiednio wyprofilowanych szczoteczek do zębów,
  • korzystanie z nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej, które pomagają zredukować szkodliwe bakterie i produkowane przez nie kwasy,
  • lakierowanie, lakowanie i fluoryzację zębów mlecznych oraz stałych,
  • przestrzeganie zaleceń stomatologa,
  • dbanie o higienę jamy ustnej u dzieci jeszcze zanim pojawią się w niej pierwsze zęby mleczne (oczyszczanie dziąseł silikonową szczoteczką lub zwilżoną wodą, jałową gazą).