Kobieta w hotelowym basenie
11 maja 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Sauna, łaźnia i jacuzzi, czyli podstawowe atrakcje hotelowego SPA

Szukając odpoczynku, tak potrzebnego, kiedy przeważnie obcujemy tylko z miejskim zgiełkiem, możemy natrafić na wyjątkowe oferty malowniczo położonych obiektów. Podczas, gdy już sam piękny widok powinien zdziałać cudza, najlepsze z hoteli są w stanie zaoferować różnorodne usługi w ramach działającego na ich terenie SPA. Kto z nas nie skusi się na relaks w jacuzzi, czy też równie odprężającą wizytę w parowej łaźni?

Choć to niezbyt pocieszające, bardzo często nasza kondycja, zarówno fizyczna, jak i psychiczna, nie jest zadowalająca. Skutecznym sposobem na ogólną poprawę stanu zdrowia jest – proponowane już we wstępie – odwiedzenie ośrodka oferującego różnego rodzaju wzmacniające, a zarazem wyciszające zabiegi. Postawienie na skuteczną regenerację, pozwoli nam później wrócić do codziennych obowiązków z zupełnie nową energią, jakiej zazdrościć będą znajomi. Jedynym z miejsc, gdzie z pewnością odzyskamy dawne siły, jest położony wśród uroczych terenów Podhala, posiadający własną strefę SPA, Borowy Dwór.

Sauna fińska

Sauna, zwana fińską (ale też suchą), charakteryzuje się najwyższą temperaturą ze wszystkich podobnych rozwiązań. Jeśli chodzi o stopnie Celsjusza, liczby, zaczynając się od 60, sięgać mogą nawet 110. Wilgotność panująca we wnętrzu jest z drugiej strony stosunkowo niska, mieści się bowiem w przedziale między 5 a 15%. Centrum wszystkiego jest piec, przekazujący ciepło kamieniom, a następnie – schodkowo ułożonym –siedziskom oraz oparciom, wykonanym z odpowiedniego drewna. Systematyczne korzystanie z tego typu sauny, to gwarancja detoksykacji organizmu, poprawy wydolności, a także porządnego zahartowania całego ciała. Właściwie stosując się do ważnych zaleceń, odniesiemy tylko same korzyści. Warto spróbować!

Łaźnia parowa

Choć bywa mylona z sauną – bowiem swoją budową niezaprzeczalnie ją przypomina – łaźnia parowa jest osobną konstrukcją, pokrytą odpornymi na wilgoć materiałami. Mowa o gładkim akrylu, a także klasycznych ceramicznych płytkach. Pomieszczenie, jakie tu opisujemy odznacza się temperaturą powietrza oscylującą w okolicach 45 stopni oraz wilgotnością dochodzącą aż do 100%. Na jakie korzyści możemy się przygotować? Zabieg, jakiemu poddajmy się w owej przestrzeni, łagodzi bóle mięśni, poprawia krążenie oraz przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu.

Kąpiel w takiej łaźni to swoiste orzeźwienie, gdyż pojawiające się kłęby pary z dodatkiem olejków eterycznych dokładnie oczyszczają i nawilżają skórę, przez co staje się ona jędrna oraz gładka. Wszystko to zaleca się w szczególności osobom cierpiącym na problemy reumatyczne, a także odczuwającym dolegliwości dróg oddechowych. Ulga, jaką można w ten sposób zafundować zmęczonym stawom i płucom, jest naprawdę bezcenna.

Jacuzzi

Spośród całej masy atrakcji i aktywności, jakie oferują znane ośrodki, żadnym błędem nie będzie postawienie na tej najbardziej klasyczne. Niesłabnąca popularność jacuzzi nie bierze się z niczego – dawka przyjemności, jaką dostajemy jest naprawdę spora. Już krótkie zanurzenie w bulgocącej wodzie wpływa pozytywnie na niespokojny umysł, wprowadzając nas w wielce pożądany stan relaksu. Warto wiedzieć, że w trakcie sesji hydromasażu uwalniane są – powodujące dobre samopoczucie – endorfiny.

Kąpiel wśród bąbelków przyspiesza cyrkulację krwi, dotleniając organizm; co więcej, skutecznie niweluje obrzęki rożnych partii ciała. Dodatkowo, dobrą informacją dla wszystkich odczuwających bóle pleców, zwłaszcza dolnych ich części, są kojące skutki korzystania z jacuzzi. Ta forma odpoczynku zalecana jest w końcu osobom, skarżącym się na mniejsze i większe kontuzje.