10 lutego 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

RTG w diagnostyce stomatologicznej

RTG to nowoczesna i pomocna metoda diagnostyczna, wykorzystywana w różnych gałęziach medycyny, także w stomatologii. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego specjalista jest w stanie szybko i sprawnie określić stan uzębienia i całej jamy ustnej oraz opracować efektywny plan leczenia. Co warto wiedzieć na temat tej techniki i kiedy należy ją wprowadzić?

Czym jest RTG zęba?

RTG zęba to inaczej wykonanie zdjęcia zębowego rentgenowskiego. Ta metoda sprawdza się w diagnostyce pojedynczych zębów, np. przed leczeniem kanałowym lub po jego zakończeniu. Otrzymany obraz prezentuje około 3 sąsiednie zęby jednego łuku. Zasięg obejmuje korony kości, ich korzenie oraz część zasadniczą.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w stomatologii stosuje się kilka rodzajów zdjęć z użyciem promieniowania rentgenowskiego. Zaliczają się do nich: zdjęcie zębowe, zdjęcie ortopantomograficzne (OPG), a także zdjęcia cefalometryczne, zgryzowo-skrzydłowe oraz tomograficzne. Drugi typ jest zdjęciem przeglądowym wszystkich zębów oraz stawów skroniowych, wraz z zatokami szczękowymi i kośćmi szczęki i żuchwy. Najbardziej renomowane centra stomatologiczne, takie jak Ddent w Policach, mają w swojej ofercie kilka rodzajów zdjęć rentgenowskich.

Wskazania do przeprowadzenia RTG zęba

Istnieje co najmniej kilka niepokojących sygnałów, które mogą stanowić wskazanie do wykonania badania RTG zęba. Stomatolog zleca je na przykład na etapie diagnostyki zmian próchnicowych oraz stanów zapalnych. Ponadto badanie rentgenowskie będzie pomocne przy:

  • ocenianiu stanu wypełnień,
  • diagnostyce zmian w obrębie kości, chorób zębów i tkanek okołowierzchołkowych oraz zatok przynosowych,
  • diagnostyce stawu skroniowo-żuchwowego,
  • diagnostyce onkologicznej,
  • planowaniu ekstrakcji zęba,
  • planowaniu leczenia kanałowego,
  • planowaniu leczenia ortodontycznego, protetycznego lub implantologicznego.

Jak widać na powyższych przykładach, wskazań do wykonania RTG zęba jest bardzo wiele.

Przebieg badania

RTG zęba to badanie szybkie i bezbolesne, a wynik otrzymuje się błyskawicznie. Jest to niewątpliwa zaleta tej metody, gdyż można od razu opracować plan leczenia.

Pacjent zostaje najpierw poproszony o nałożenie specjalnego fartucha ochronnego, który chroni przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie. Poszczególne czynności wykonywane są w pozycji stojącej lub siedzącej. Kliszę wprowadza się do jamy ustnej pacjenta, a następnie specjalista wykonuje zdjęcie. Towarzyszy temu krótkotrwały błysk.

Do żadnego z badań rentgenowskich nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ponieważ są one nieinwazyjne. Powikłania praktycznie nie występują, więc na pewno nie trzeba się ich obawiać. Warto natomiast zdawać sobie sprawę z tego, że RTG zębów co do zasady nie przeprowadza się u kobiet w ciąży, ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. Dużą ostrożność należy też zachować u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.