Dziecko u psychologa
1 czerwca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rozpoznanie i leczenie zespołu Aspergera

Zespół Aspergera jest zaburzeniem rozwojowym ze spektrum autyzmu, dlatego potocznie nazywany jest jego łagodną odmianą. Osoby z tego rodzaju zaburzeniem mają podobne cechy do osób z autyzmem, ale w przeciwieństwie do nich nie mają problemów z nauką mowy, logiczną komunikacją oraz mogą prezentować wysoki intelekt. W większości przypadków zespół Aspergera dotyka chłopców, a pierwsze objawy można zaobserwować w okolicy 3 roku życia.

Jakie są objawy zespołu Aspergera?

W przeciwieństwie do autyzmu zespół Aspergera nie powoduje zaburzeń neurologicznych, jednak obie dolegliwości przejawiają się słabo rozwiniętymi umiejętnościami społecznymi. Dzieci i dorośli z zespołem Aspergera mają trudności w nawiązywaniu więzi emocjonalnej, nie potrafią pracować w grupie i nie używają w kontaktach międzyludzkich mowy niewerbalnej np. mimiki twarzy, czy gestykulacji. Specjalista z Centrum Medycznego Psyche w Łodzi mówi:

Osoby z zespołem Aspergera często cierpią na zaburzenia integracji sensorycznej. Oznacza to, że dźwięki o zbyt niskiej lub wysokiej częstotliwości, natężenie światła, czy konkretne bodźce wpływające na dotyk, mogą wywołać nadmierne reakcje emocjonalne. Charakterystyczne dla osób z tym zaburzeniem jest też specjalizowanie się w jednej, wąskiej dziedzinie.

Diagnoza Aspergera jest możliwa między 3 a 8 rokiem życia, kiedy dziecko zmienia otoczenie i  idzie do przedszkola lub szkoły. Wczesne wykrycie i rozpoczęcie pracy nad zaburzeniem jest dużym ułatwieniem, ponieważ dziecko szybciej zacznie normalnie funkcjonować.

Czy zespół Aspergera można wyleczyć?

W przypadku zespołu Aspergera nie możemy mówić o leczeniu tylko o terapii, ponieważ nie jest to choroba, a zaburzenie. Istnieje kilka metod, dzięki którym osoba z tą dolegliwością może nauczyć się lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Niezależnie od wybranej metody, terapia powinna odbywać się pod okiem psychoterapeuty.

Aby osoba z zespołem Aspergera zaczęła funkcjonować na co dzień w sposób pożądany przez ogół społeczeństwa, konieczna jest terapia behawioralna. Polega ona na wyuczeniu się pewnych wzorców zachowań. Jest ona jednak jedynie powtarzaniem schematów. Osoba z zaburzeniami musi zrozumieć zarówno siebie, jak i otaczający ją świat, dlatego asperegerowcy powinni uczęszczać na terapię kognitywną. Podczas zajęć ze specjalistą, osoba z Aspergerem uczy się rozumieć i wyrażać swoje odczucia. Dzieci z zaburzeniem rozwoju powinny także  uczęszczać na zajęcia z integracji sensorycznej. Terapia uczy kontrolowania emocji wywołanych przez bodźce wewnętrzne i zewnętrzne.