optyk a okulista roznice
7 grudnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Różnice między optykiem a okulistą

Coraz większa i bardziej szczegółowa wiedza o zdrowiu i funkcjonowaniu człowieka sprawia, że w obszarze poszczególnych nauk powstają nowe specjalności. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na lepszą opiekę, dostosowaną do swoich potrzeb. Może to z drugiej strony powodować kłopot w podjęciu właściwiej decyzji, dotyczącej wyboru eksperta, do którego pacjent musi się udać. Dowiedz się zatem, jakie zadania wykonuje optyk, a jakie okulista!

Kompetencje okulisty

Okulista to lekarz, do którego należy się udać, gdy odczuwa się jakikolwiek problem ze wzrokiem. Warto go odwiedzić, gdy:

  • doznaje się bólu oczu lub głowy,
  • oczy szczypią przez długi czas,
  • oczy są zaczerwienione,
  • doświadcza się problemów z widzeniem,
  • stwierdzone zostaną nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku.

Okulista jest lekarzem – specjalistą, który zajmuje się chorobami siatkówki, zeza, schorzeniami przedniego odcinka oka. Musi ukończyć odpowiednie studia medyczne i specjalizację z okulistyki.

Leczy swoich pacjentów przy krótkowzroczności, nadwzroczności czy astygmatyzmie. Może on również dobrać odpowiednie, indywidualnie dopasowane instrumenty służące korekcji wzroku, takie jak okulary lub soczewki kontaktowe. Przeprowadza szczegółową diagnozę, decyduje o konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego w obrębie narządu wzroku. Może takie zabiegi również wykonywać.

Zakres obowiązków optyka

Optyk jest specjalistą, który zajmuje się analizą i interpretacją recept wydawanych przez okulistę. Określa i wybiera rodzaj soczewek, dopasowuje je do potrzeb danego pacjenta. Jak wskazują specjaliści zakładu optycznego OPTYMED, jego zadaniem jest również przygotowanie soczewek, właściwie ich oszlifowanie oraz wpasowanie w oprawki. Optyk może naprawić zniszczone okulary, zweryfikować gotowe produkty okulistyczne.

U optyka można wykonać okulary, przepisane przez lekarza okulistę. Służy on pomocą w wyborze optymalnych oprawek, pasujących do kształtu twarzy oraz gustu klienta. Jego profesjonalne podejście pozwala zminimalizować koszty związane z zakupem okularów, profesjonalista jest bowiem w stanie naprawić oprawki i przygotować szkła. Optycy, po odbyciu studiów podyplomowych w zakresie optometrii, mogą również samodzielnie przeprowadzać badania oraz na ich podstawie dobierać okulary korekcyjne.

W przypadku problemów z widzeniem warto udać się do lekarza okulisty. Ten postawi diagnozę, a także, gdy to konieczne, wdroży odpowiednie leczenie. Rutynową, profilaktyczną kontrolę stanu wzroku może przeprowadzić optometrysta lub optyk.