implant zębowy
5 stycznia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Różnice między implantem a protezą zębową

Coraz więcej z nas dąży do pięknego i zdrowego uśmiechu. Niestety zdarzają się sytuacje, w których tracimy ząb lub kilka zębów. Mogą one wypaść z wielu powodów, np. przez wypadek, uraz, próchnicę, wiek czy choroby ogólnoustrojowe. Jednak współczesna medycyna dobrze radzi sobie z ubytkami. Rozwiązaniem mogą być protezy zębowe lub implanty. Czym one różnią się od siebie i dla kogo są dedykowane?

Czym jest proteza zębowa?

Protezę zębową dzielimy na ruchomą i stałą. Protezy ruchome, czyli te wyjmowane, bardzo dobrze uzupełniają braki uzębienia oraz należą do najbardziej popularnych rozwiązań w przypadku utraty kilku lub wszystkich zębów. Protezy ruchome są dość tanie, stąd są najczęściej wybierane przez pacjentów. Dobrze wykonana proteza zębowa imituje zęby naturalne, co sprawia, że jest mało widoczna. Jednak decydując się na jej wybór, musimy pamiętać o systematycznym oczyszczaniu, najlepiej po każdym posiłku.

Bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu są protezy stałe, których nie można wyjąć z jamy ustnej. Ich dużą zaletą jest wygoda użytkowania oraz krótki czas wykonania. Minusem natomiast, jest konieczność oszlifowania własnych zębów. Proteza stała to most, który składa się z przęsła mostu odtwarzającego brakujące zęby oraz korony protetycznej. Założenie mostu wymaga jednak kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Implant zębowy

To specjalna tytanowa śrubka, która stanowi imitację korzenia zębowego. Implant zębowy stanowi alternatywę dla tradycyjnych protez. Może on być wszczepiany bez względu na wiek pacjenta oraz przyczynę utraty uzębienia. Po założeniu implantu konieczne jest odczekanie kilku miesięcy, kiedy to implant zrośnie się z tkanką. Po tym czasie lekarz może założyć koronę. Implanty stomatologiczne najlepiej odtwarzają ubytki oraz są całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu. Ich zaletą jest brak konieczności szlifowania oraz naruszania struktury własnych zębów.

Osoby, które z różnych powodów utraciły własne zęby, mogą liczyć na kompleksową pomoc i założenie implantów w Klinice Stomatologii w Kamieniu Pomorskim. Implantologia to jedna z nowoczesnych metod odbudowywania uzębienia. Odcień implantów jest dobierany indywidualnie, tak aby współgrał z odcieniem pozostałych zębów pacjenta.

Ubytki przyczyniają się do powstania zmian polegających na przesunięciu zębów sąsiednich i przeciwstawnych, co może prowadzić do wad zgryzu, problemów z gryzieniem czy wymową. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy – protezę czy implant, pamiętajmy, że uzupełnianie ubytków w uzębieniu jest bardzo ważne dla naszego zdrowia.