5 kwietnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Różnice między implantami a protezami zębowymi

Utrata zębów nie tylko wpływa niekorzystnie na wygląd, ale też niesie ze sobą konsekwencje funkcjonalne. Pozostałe zęby, pozbawione sąsiedztwa, ulegają rozchwianiu i są podatne na wypadanie. Niepełny zgryz utrudnia też przeżuwanie pokarmów, co w prowadzi do zaburzeń układu pokarmowego. Rozwiązaniem tego problemu są implanty lub protezy zębowe. Sprawdź, czym się różnią.

Dlaczego należy uzupełniać brakujące zęby?

Utrata zębów nie zawsze jest konsekwencją zaniedbania. Podatność na próchnicę lub inne problemy zdrowotne często wynikają z indywidualnych predyspozycji, genetyki czy środowiska. Złamana jedynka może też być skutkiem wypadku albo nagryzienia twardego przedmiotu. Ubytek jednego lub kilku zębów ma jednak konsekwencje ogólnoustrojowe. Im większe są te braki, tym trudniej gryźć stałe pokarmy. Niedokładne przeżuwanie nie tylko obciąża żołądek, ale również jelita i inne części układu. Rezygnacja z uzupełnienia pojedynczego zęba może być przyczyną lawinowej utraty pozostałych. Ponadto, puste przestrzenie sprzyjają przesuwaniu i odkształcaniu się innych zębów, czego skutkiem może być konieczność ich usunięcia. Zewnętrzną konsekwencją są zmiana rysów twarzy, jej proporcji oraz pojawienie się zmarszczek mimicznych. Warto też wspomnieć o zaburzeniach wymowy. Dzięki współczesnej stomatologii, a w szczególności implantologii i protetyce, jest już możliwe kompleksowe odbudowanie każdego ubytku – od pojedynczego zęba po całą szczękę.

Implanty – czym są i jaki mają zalety?

Implanty są nowoczesną techniką uzupełniania uzębienia, która polega na wkręceniu w szczękę tytanowej śruby i odbudowaniu na niej korony. Wyróżniają się bardzo wysoką trwałością i są znacznie wygodniejsze od protez. Niestety, ich wszczepienie wymaga interwencji chirurgicznej w tkankę kostną. Dlatego nie są przeznaczone dla każdego. Przeciwwskazaniami do wszczepienia implantu są zbyt małe rozmiary wyrostka zębodołowego, brak miejsca pomiędzy zębami oraz nieprawidłowa błona śluzowa w miejscu wszczepienia implantu. Gabinet dentystyczny Medident Tabor w Barczewie nie stosuje ich także u osób chorych na cukrzycę, choroby psychiczne, układowe, AIDS, alkoholizm, nowotwory, burksizm, u kobiet w ciąży, po radioterapii oraz u osób poniżej 16. roku życia. Wykorzystanie tej metody jest zalecane zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i ich zespołów oraz kompletnego uzębienia. Do zalet implantów można zaliczyć:

  • bardzo duże podobieństwo funkcjonalne do własnych zębów,
  • brak konsekwencji w postaci otarć, odcisków, wypadających protez,
  • brak konieczności doszlifowywania zdrowych zębów pacjenta,
  • trwałe połączenie z kością.

Implanty wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Możliwości współczesnej implantologii pozwalają na wykonanie zabiegu wszczepu tytanowej śruby i odbudowy korony nawet w jeden dzień. Główną wadą ten metody jest bardzo wysoka cena zabiegu.

Protezy stałe i ruchome

Protetyczna odbudowa braków zębowych jest stosowana już od bardzo dawna. Współczesne techniki i materiały pozwalają jednak na osiągnięcie znacznie lepszych efektów u pacjenta niż wcześniej – zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych. Dobrze wykonana proteza jest nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Umocowana na stałe, nie powoduje też żadnego dyskomfortu. Natomiast protezy ruchome są konstruowane z nowoczesnych, bardzo wytrzymałych i lekkich materiałów, które pozwalają na minimalizowanie rozmiarów zaczepów i sprężyn. Jeśli pacjent zachował część własnych zębów, nie musi nosić protezy z pełnym podniebieniem i zmagać się z problemem dostawania się pod nie resztek jedzenia. Sprężyny utrzymują brakujące zęby na swoich miejscach w sposób niemal niewidoczny i nieodczuwalny dla pacjenta. Zaletami takich protez są stosunkowo niska cena, ogólna dostępność dla każdego pacjenta oraz brak fizycznej ingerencji w tkankę kostną. Wyjątkiem są korony i mosty, których mocowanie wymaga oszlifowania warstwy szkliwa. Protezy ruchome trzeba jednak codziennie wyjmować i czyścić. Niewłaściwie dopasowane, mogą też powodować bolesne odciski dziąseł. Bez względu na rodzaj wybranej metody odbudowy zębów w każdym przypadku konieczna jest staranna higiena. Zarówno implanty, jak i protezy nie zwalniają też z obowiązku regularnych kontroli w gabinecie stomatologicznym.