zabieg laseroterapii na twarzy
4 czerwca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rola i znaczenie laseroterapii w kosmetologii

Zastosowanie lasera w kosmetologii zrewolucjonizowało tę branżę. Po raz pierwszy został on użyty w celach kosmetycznych w latach 60. XX wieku i od tamtej pory podbił serca i zdobył zaufanie wielu kobiet i mężczyzn. Zabiegi laserowe wyróżniają się bowiem wysoką skutecznością oraz małą inwazyjnością. Pozwalają szybko i bezboleśnie pozbyć się nieestetycznych defektów skórnych, wygładzić ją i ujędrnić czy trwale usunąć niechciane owłosienie.

Czym jest laseroterapia i jak tak właściwie działa laser?

Laser stosowany w kosmetologii to urządzenie generujące spójne, elektromagnetyczne fale z zakresu ultrafioletu, światła widzialnego albo podczerwieni. Wiązka światła emitowana przez laser jest uporządkowana fazowo-przestrzennie, ma małą rozbieżność spektralnej linii emisji oraz jest równoległa, dzięki czemu układy optyczne urządzeń mogą ją łatwo skupić w jednym punkcie. Pod pojęciem laseroterapii kryją się różne zabiegi terapeutyczne, które są wykonywane przy użyciu aparatury laserowej. Zabiegi laserowe polegają na skierowaniu wiązki lasera na skórę, w której znajdują się takie fotoreceptory jak: woda, melanina, hemoglobina i inne białka. Substancje te charakteryzują się tym, że mają różną zdolność pochłaniania energii. Każdy fotoreceptor w ludzkiej skórze absorbuje energię o różnej długości fali.

Znaczna większość laserowych zabiegów kosmetologicznych wykorzystuje zjawisko selektywnej termolizy. Polega ono na tym, iż celowo wywołuje się uraz termiczny na wybranym obszarze skóry. Wiązka światła emitowana przez laser jest tak skupiona, że pozwala operować tylko na bardzo ograniczonym obszarze skóry, nie narażając otaczających go tkanek na wystąpienie reakcji niepożądanych czy podrażnień. Laser oddziałuje na tkanki ludzkiego organizmu, wywołując ściśle określone reakcje.

Światło emitowane przez urządzenia jest odbijane, rozpraszane, transmitowane, a następnie wchłaniane (częściowo lub całkowicie). Reakcje powstające na skórze poprzez działanie lasera to reakcje fotochemiczne (zachodzą w obrębie komórki i jej najbliższego otoczenia, może to być np. zwiększenie aktywności enzymatycznej czy przyspieszenie wymiany elektrolitów komórki z otoczeniem) i biostymulacyjne (np. poprawa mikrokrążenia w skórze).

Jakie zabiegi z zastosowaniem lasera cieszą się największą popularnością?

Do grona najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych przy użyciu lasera, które możesz wykonać m.in. w Klinice Piękna z Białegostoku, można zaliczyć:

1. Depilację laserową
Depilacja laserowa to doskonała metoda na całkowite i trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia. Zabieg wykonywany jest w kilku seriach, dzięki czemu włosy są trwale niszczone wraz ze strukturami odpowiedzialnymi za ich wzrost. Efekt jest długotrwały i satysfakcjonujący.

2. Laserowe zamykanie naczynek
Wybrane zmiany naczyniowe są naświetlane, dzięki czemu ciepło wytworzone w hemoglobinie jest przenoszone na ściany naczyń. Skutkuje to ich koagulacją. W efekcie zmiany naczyniowe natychmiast bieleją. Do usunięcia pojedynczych naczynek wystarczy jedna sesja, jeżeli chcesz usunąć większe zmiany, niezbędne będzie powtórzenie zabiegu po miesiącu.

3. Laserowe usuwanie przebarwień
Laser to idealny sposób na pozbycie się nieestetycznych przebarwień na skórze, które powstały z różnych przyczyn. Każde przebarwienie jest bowiem skoncentrowanym nagromadzeniem melaniny, czyli barwnika. Wiązka laserowa usuwa przebarwienia, gdyż jej światło jest pochłaniane przez ten barwnik. Melanina przejmuje energię zawartą w wiązce laserowej, a następnie rozbija zmiany pigmentacyjne na drobne kawałeczki, które są z łatwością usuwane z organizmu.

4. Fotoodmładzanie
Odmładzanie skóry przy pomocy lasera polega na jej naświetlaniu, w wyniku którego stymulowane są znajdujące się w niej fibroblasty. Dzięki temu zaczynają produkować większą ilość kolagenu i elastyny, czyli białek tkanki łącznej skóry odpowiedzialnych za utrzymanie odpowiedniego jej nawilżenia, sprężystości i elastyczności. Fotoodmładzanie to świetny sposób na wygładzenie zmarszczek oraz nadanie skórze młodzieńczej jędrności.