stomatologia-estetyczna
6 sierpnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej.

Stomatologia to nie tylko dbanie o zdrowie zębów, lecz również o ich wygląd. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się u nas zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej. Dzięki nim nasze zęby odzyskają piękny wygląd, a uśmiech znowu będzie zachwycał. Jakie rodzaje zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej proponują gabinety dentystyczne? Przekonaj się sam!

Stomatologia estetyczna jest działem stomatologii, który nie zajmuje się leczeniem zębów, lecz proponuje rozwiązania, mające za zadanie poprawić ich wygląd. Dentysta w trakcie pierwszej wizyty oceni zaburzenia estetyki uzębienia i przedstawi sposoby pozbycia się największych problemów, związanych z nieatrakcyjnym wyglądem zębów. Jakie zabiegi są najczęściej oferowane?

Licówki oraz korony pełnoceramiczne

Czasami, mimo naszego dbania o zęby, regularnego szczotkowania i używania najlepszych past, możemy mieć problem z nieprzyjemnymi przebarwieniami. Wtedy z pomocą przyjdą nam licówki, czyli cienkie płaty, wykonane z porcelany lub materiału kompozytowego, które nakleja się na nieestetycznie wyglądający ząb. Najczęściej dentyści proponują je, gdy ząb jest złamany, ma brzydki kształt, lub jest bardzo przebarwiony. Licówka zmieni jego kształt oraz kolor. Z kolei korony pełnoceramiczne to już większy wydatek. Stosuje się je wtedy, kiedy dojdzie do uszkodzenia zewnętrznej powierzchni zęba na skutek próchnicy lub urazu mechanicznego. Ich zaletą jest trwałość oraz naturalny wygląd korony, będącej nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

Lampa Beyond

Wybielanie zębów za pomocą lampy Beyond to drugi w kolejności, najczęściej wybierany zabieg z zakresu stomatologii estetycznej – mówi stomatolog z praktyki stomatologicznej ES DENTICA.Jest całkowicie bezbolesny i bezinwazyjny. Polega na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu, który następnie podświetla się lampą.

Światło z lampy aktywuje składniki pasty, która natychmiast wybiela zęby. Cały zabieg trwa od 30 minut do godziny. Efekty utrzymują się do trzech lat, jednak jego koszt jest stosunkowo wysoki i waha się w granicy 1000 zł.

Nakładki czyli domowe sposoby

Innym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej jest nakładkowe wybielanie zębów. Jego plusem jest możliwość przeprowadzenia całego procesu w warunkach domowych. Stomatolog najpierw pobierze odcisk zgryzu, a następnie przygotuje, zgodnie z nim, specjalne nakładki, w których znajduje się żel wybielający, dostosowany do wrażliwości dziąseł klienta. Cały proces trwa od 2 do 4 tygodni, trzeba jednak pamiętać, że aby zastosować omawiany zabieg, zęby muszą być całkiem zdrowe.

Wybielanie martwych zębów

Martwy ząb zaburza estetykę naszego uzębienia i wyraźnie odcina się od pozostałych. Często na skutek leczenia kanałowego, do zęba przestają być dostarczane składniki odżywcze, co prowadzi do jego stopniowego ciemnienia. Dzięki temu zabiegowi, martwy ząb odzyska swój dawny wygląd. Proces wybielania odbywa się poprzez otwarcie korony i umieszczenie w niej specjalnego środka. Otwór zabezpiecza się opatrunkiem tymczasowym, zmienianym co kilka dni. Wtedy również wymienia się środek wybielający. Czynność tę powtarza się aż do uzyskania odpowiedniego efektu.

Stomatologia estetyczna oferuje bardzo szeroki wachlarz usług. W jej zakres wchodzi także zamykanie przerw międzyzębowych, piaskowanie, czy rekonstrukcja złamanych zębów.