Chirurgia naczyniowa
5 października 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje zabiegów w chirurgii naczyniowej

Chirurgia naczyniowa to dział medycyny, w którym szczególną uwagę przywiązuje się do układu krwionośnego i limfatycznego. Obejmuje zarówno diagnozę, jak i leczenie wszelkich dolegliwości związanych z siecią naczyń. Wśród rodzajów zabiegów w chirurgii naczyniowej możemy wyróżnić m.in. poszerzanie naczyń, wstawianie protez naczyniowych lub usuwanie zmian związanych z przewlekłą niewydolnością żylną.

Sieć naczyń krwionośnych i limfatycznych to niezwykle ważny układ organizmu. Bez niego niemożliwe byłoby transportowanie tlenu i innych substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organów. Dlatego tak ważne jest zapewnienie naczyniom odpowiedniej drożności. Nawet chwilowe niedokrwienie może być niezwykle groźne w skutkach – zwłaszcza, jeśli dotyczy serca lub mózgu.

Obliteracja naczyń – leczenie żylaków kończyn górnych i dolnych

W ramach chirurgii naczyniowej bardzo często przeprowadza się zabiegi na poszerzonych żyłach – znanych jako żylaki. Problem ten dotyka głównie kończyn dolnych, jednak może również pojawić się w kończynach górnych. A także w okolicy odbytu – mówimy wówczas o żylakach odbytu, zwanych również hemoroidami lub guzkami krwawniczymi.

Ze względu na rozwój medycyny coraz częściej odchodzi się od klasycznego zabiegu chirurgicznego usuwania zmienionych chorobowo żył. Tę metodę stosuje się zazwyczaj w przypadku zaawansowanej przewlekłej niewydolności żylnej. Coraz częściej do usuwania żylaków stosuje się obliterację, zarówno za pomocą środków farmakologicznych, jak i lasera. W przypadku zastosowania obliteracji tradycyjnej do zmienionej chorobowo żyły wstrzykuje się specjalny preparat, który wywołuje stan zapalny, powstanie skrzepliny, a w ostateczności zwłóknienie oraz zamknięcie światła naczynia, czyli jego zasklepienie (obliterację). Podobnym działaniem charakteryzuje się laser – pod wpływem wysokiej temperatury ściany naczynia zaczynają się obkurczać. Jest to metoda bardziej komfortowa dla pacjentów, dlatego coraz częściej zastępuje inne rodzaje zabiegów.

Angioplastyka – udrożnianie przewężonych naczyń krwionośnych

Nieleczona miażdżyca może doprowadzić do znacznego ograniczenia światła naczynia. Odkładające się blaszki miażdżycowe w znacznym stopniu upośledzają możliwość przepływu krwi do najważniejszych narządów – co w ostateczności może doprowadzić do niedokrwienia zagrażającego życiu. Jednym z zabiegów w ramach chirurgii naczyniowej jest angioplastyka – czyli udrożnianie zwężonych naczyń. Najczęściej dotyczy tętnic wieńcowych, szyjnych i kończyn, jednak może obejmować również naczynia żylne.

Istnieje kilka metod udrożniania. Jedną z nich jest angioplastyka balonikowa.

Do chorego naczynia wprowadza się przez skórę cewnik z niewielkim balonikiem, który napełnia się w miejscu przewężenia – mówi specjalista z gabinetu chirurgicznego Lekarze Kolber z Andrychowa oraz Jaroszowic niedaleko Wadowic – Dzięki temu można poszerzyć światło tętnicy lub żyły, a tym samym usprawnić przepływ krwi. Czasem podczas zabiegu zakłada się również stenty, czyli specjalne rusztowania zapobiegające ponownemu zamknięciu się naczynia. W przypadku znacznego zaawansowania choroby możliwe jest również wykonanie zabiegu klasycznego, czyli rozcięcie zwężonego naczynia, usunięcie blaszki miażdżycowej, a następnie zszycie z użyciem łaty lub bez. Od niedawna wykonuje się również angioplastykę laserową, w której naczynia krwionośne udrażnia się za pomocą światła lasera – dodaje.

Leczenie tętniaków

Tętniaki bezpośrednio zagrażają życiu – dlatego ważne jest ich wczesne wykrycie, a także leczenie. Jest to kolejny zabieg, który wykonują chirurdzy naczyniowi. Nie licząc tętniaków znajdujących się w mózgu (to domena neurochirurgów) chirurgia naczyniowa leczy wszystkie rodzaje tętniaków. Najczęściej dotyczą one tętnic: aorty brzusznej, tętnicy udowej, podkolanowej lub nerkowej. Czym są tętniaki? To poszerzenie i uwypuklenie ściany naczynia, zagrażające pęknięciem, a tym samym krwotokiem.

Podobnie jak w przypadku leczenia zmian miażdżycowych leczenie tętniaków może odbywać się na kilka sposobów. Podczas operacji klasycznej konieczne jest rozcięcie powłok ciała, usunięcie tętniaka oraz wszycie protezy. W przypadku leczenia wewnątrznaczyniowego stosuje się stentgrafy, czyli protezy wzmacniające uszkodzone ściany naczynia krwionośnego.