wózek inwalidzki
7 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje wózków inwalidzkich

Wózki inwalidzkie to elementy, które powstały na podstawie foteli na kółkach. Na rynku istnieją rozwiązania coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Do przeszłości odchodzą klasyczne modele ręczne. W obecnych czasach znajdzie się m.in. wózki napędzane hybrydowo, wózki sportowe, o napędzie elektrycznym i te do poruszania się w terenie. Jakie wózki inwalidzkie można obecnie spotkać?

Wózki inwalidzkie – charakterystyka

Najprostszy podział to ten stworzony pod kątem pochodzenia energii napędowej wózka. Wyróżnia się w tej kategorii wózki inwalidzkie ręczne i elektryczne. Pierwsze to np. modele posiadające duże koła (opcja polecana dla osób prowadzących aktywny tryb życia). Bardziej zaawansowane rodzaje mogą być stosowane do czynności codziennych i sportu. Dostępne są także wózki inwalidzkie z niewielkimi kołami. Najczęściej spotykane są w szpitalach i placówkach medycznych. Wózki elektryczne przeznaczone są dla osób, które nie mogą lub nie chcą korzystać z pomocy asystenta, a także dla tych, którzy mieszkają na terenie o nierównym ukształtowaniu.

Innym podziałem wózków inwalidzkich, jest ich przeznaczenie, a więc cała konstrukcja. Stworzono wiele opcji, które są pomocne w utrzymaniu dodatkowych przyzwyczajeń użytkownika, takich jak wózki standardowe, aktywne, stabilizujące, pokojowe, terenowe i sportowe. Pierwszy najpopularniejszy rodzaj wykorzystywany jest szpitalach i placówkach medycznych, wykonane ze stali lub aluminium, poruszane siłą własnych rąk. Wózki aktywne są polecane głównie dla osób, które cenią sobie częste podróże. To modele wyróżniające się lekkością, wykonane z aluminium z poszerzonymi właściwościami jezdnymi.  Opcja stabilizująca posiada specjalną konstrukcję przeznaczoną dla osób wymagających podparcia pleców i głowy. Wyróżniają się specjalnie wyprofilowanym zagłówkiem.

Na co zwrócić uwagę kupując wózek inwalidzki?

Wózek inwalidzki powinien być dopasowany do stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Istotny jest również tryb życia użytkownika. Najpopularniejszym kryterium doboru jest komfort użytkowania i łatwość, z jaką można się poruszać. Specjaliści polecają przeprowadzenie testu komfortu, w trakcie którego spędza się 20 minut na wybranym modelu. Warto także sprawdzić, jak daleko i łatwo będzie się danej osobie poruszać przy jednym ruchu ramion, a także zbadać model pod kątem dostępu do serwisu i funkcjonalności.

Dobór wózka inwalidzkiego pod indywidualnym kątem każdej osoby jest bardzo istotny. Właśnie, dlatego sklep rehabilitacyjny Orto-Medika cieszy się uznaniem wśród wielu klientów. Wieloletnie doświadczenie w branży sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, a także współpraca z lekarzami diagnozującymi problemy pacjentów to gwarancja zadowolenia z zakupionego wózka.