4 lutego 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje usług stomatologicznych

Stomatologia, podobnie jak inne dziedziny medycyny, nieustannie się rozwija. Metody przeprowadzania zabiegów są wciąż ulepszane, pojawiają się także nowe zabiegi. Obecnie gabinety stomatologiczne oferują bogaty wachlarz usług. W naszym artykule opiszemy pokrótce te usługi, z których odwiedzający gabinety dentystyczne pacjenci korzystają najczęściej.

Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Zabiegi, które przeprowadzane są przez lekarzy dentystów w ramach stomatologii zachowawczej, polegają głównie na usuwaniu powstałej próchnicy oraz zabezpieczeniu zęba przed dalszą erozją szkliwa. Innymi słowy – na likwidacji ogniska chorobowego, a następnie założeniu odpowiedniego wypełnienia, czyli plomby.

Stomatologia zachowawcza obejmuje również leczenie, związane z ubytkami pochodzenia niepróchnicowego. A zatem zabiegi, przeprowadzane na zębach złamanych – wówczas mamy do czynienia z rekonstrukcją bądź zębach po leczeniu kanałowym – tutaj zaś następuje ich odbudowa.

A na czym polegają zabiegi endodontyczne?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z Gabinetu Stomatologicznego SOS w Jarocinie:

Endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się schorzeniami miazgi zębowej. Zabiegi endodontyczne lub inaczej leczenie kanałowe przeprowadzane jest w sytuacjach, w których próchnica dotyka już nie tylko samego szkliwa, ale i miazgi. Aby zlikwidować źródło zapalenia, kanały korzeniowe są poszerzane, a następnie oczyszczane, po czym szczelnie wypełniane.

W ramach stomatologii zachowawczej przeprowadzane są także zabiegi o charakterze profilaktycznym. Profilaktyka jamy ustnej polega głównie na usuwaniu tzw. złogów nazębnych, które prowadzą do próchnicy. Pośród zabiegów profilaktycznych wymienić możemy m.in.: usuwanie kamienia nazębnego, polerowanie, piaskowanie czy fluoryzację nawierzchni zębów.

Chirurgia stomatologiczna

Zęby, które już nie kwalifikują się do leczenia zachowawczego, są usuwane. Ekstrakcja zęba przebiega zgodnie z precyzyjnie ustalonym planem, opracowanym na podstawie przeprowadzonej wcześniej szczegółowej diagnozie oraz analizie zdjęcia RTG zgryzu pacjenta.

Pośród często przeprowadzanych zabiegów, które należą do dziedziny chirurgii stomatologicznej wyróżniamy m.in.: ekstrakcję ósemek, ekstrakcję zębów zatrzymanych oraz chirurgiczne przygotowanie do protezowania i plastykę wędzidełek.

Protetyka

Protetyka zaś to dział stomatologii, który obejmuje działania, mające na celu odtworzenie pierwotnych warunków zgryzowych. Uzupełnienia protetyczne są konieczne w przypadku utraty zębów naturalnych bądź też w związku z ich rozległym uszkodzeniem.

Najczęściej wykorzystywanymi uzupełnieniami protetycznymi ruchomymi są m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe i acetalowe (dostępne również jako mocowane na zatrzaskach). Powszechnie wykonywanymi zaś uzupełnieniami stałymi są m.in. korony oraz mosty porcelanowe.

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca, inaczej pedodoncja, to dziedzina stomatologii, w której lekarze dentyści zajmują się leczeniem zębów u dzieci. W ramach stomatologii dziecięcej głównie wykonywane są zabiegi, polegające na działaniach profilaktycznych, leczeniu ubytków w zębach mlecznych oraz ich ekstrakcji.

Obecnie możliwe jest zastosowanie kolorowych wypełnień. Dzięki nim oraz profesjonalnemu podejściu lekarza, wizyta małego pacjenta w gabinecie stomatologicznym nie musi być straszna.