Proteza zębowa
30 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje protez zębowych

Niestety ludzkie zęby nie są niezniszczalne. Bywa, że uzębienie zostaje uszkodzone w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub na skutek postępującej próchnicy. Jest to sporym problemem zwłaszcza wtedy, gdy zęby muszą zostać usunięte. Braki w uzębieniu to często przyczyna kompleksów, ale taki stan rzeczy nie wpływa też korzystnie na zdrowie. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji są protezy zębowe. Poznaj ich rodzaje.

Dlaczego leczenie protetyczne jest tak ważne?

Leczenie protetyczne może przywrócić komfort życia osobom, które straciły całe lub część uzębienia. Jednak to nie tylko wygoda pacjentów oraz kwestie estetyki decydują o tym, że protezy zębowe odgrywają tak dużą rolę.

Utrata nawet jednego zęba wymaga tego, aby jego brak uzupełnić protezą. Wynika to z faktu, że niekompletne uzębienie ma zły wpływ na ogólny stan zdrowia człowieka. Po pierwsze zmiany zachodzą w obrębie jamy ustnej. Pozostałe tam zęby mogą zacząć się przemieszczać, rozsuwać czy wysuwać. Prowadzi to do zaburzenia pracy stawów żuchwowo-skroniowych, a nawet do wad zgryzu. Oprócz tego trzeba pamiętać o tym, że braki w uzębieniu oznaczają kłopoty z przeżuwaniem. Nie pozostaje to bez wpływu na trawienie pokarmów.

Protezy zębowe są dziś wykonywane tak, że nie sposób odróżnić ich od naturalnych zębów. Dlatego też gwarantują niezwykle estetyczny uśmiech.

Uzupełnienie braków w uzębieniu jest bardzo ważne ze względu na stan pozostałych zębów oraz na zdrowie. Nowoczesne metody pozwalają stworzyć takie protezy, które wyróżniają się nie tylko dużymi walorami estetycznymi, ale są też komfortowe dla pacjenta” – mówi specjalista z gabinetu stomatologicznego WILKDENT w Bytomiu.

Jakie rodzaje protez zębowych są stosowane przez stomatologów?

Protezy zębowe od protetyka dzieli się na stałe oraz na ruchome. Pierwsze z nich są trwale umieszczane w jamie ustnej, natomiast drugie można w dowolnej chwili zakładać i zdejmować.

Do protez stałych zalicza się wkłady koronowe, koronowo – korzeniowe, korony i mosty. Stosuje się je, kiedy uszkodzona została korona zęba, a korzeń jest w na tyle dobrej kondycji, że można w nim umieścić specjalny wkład. Na wkładzie tym oparta jest nowa korona. Oprócz tego dosyć często wykonuje się tak zwane mosty. Dzięki nim można uzupełnić brak jednego lub kilku zębów, opierając konstrukcję mostu na zdrowym uzębieniu.

Protezy ruchome wykonuje się wtedy, gdy z przyczyn medycznych nie można zastosować mostu ani korony. Dzieli się je na częściowe oraz na całkowite. Wersję częściową wykorzystuje się u pacjentów, u których występują pojedyncze braki w uzębieniu. Natomiast tym, którzy stracili wszystkie zęby, wykonuje się protezy całkowite.