8 października 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje protez zębowych

Protetyka to szybko rozwijająca się dziedzina stomatologii, której zadaniem jest tworzenie metod odbudowy i rekonstrukcji zębów. W zależności od wielkości i rodzaju uszkodzenia uzębienia, pacjenci mają do wyboru protezy stałe (koronkowe, implanty) lub ruchome. Czym charakteryzują się te rodzaje protez zębowych i w jakich przypadkach są polecane? Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym jest proteza?

Proteza zębowa to nic innego jak uzupełnienie brakującego zęba lub jego części za pomocą  specjalnie do tego przystosowanych materiałów. Proteza zastępuje ząb, umożliwiając pacjentowi cieszenie się na powrót pełnym uśmiechem i bezproblemowe spożywanie posiłków.

„Najczęściej z protez korzystają osoby starsze, po 65 roku życia. Jest to naturalna kolej rzeczy związana z procesami starzenia się organizmu. Niestety w ostatnich latach dentyści notują wzrost pacjentów z tym problemem w młodszym, często nastoletnim wieku. Spowodowane jest to w dużej mierze nieodpowiednią dietą o dużej zawartości cukru i niską świadomością higieny jamy ustnej” –komentuje ekspert z gabinetu stomatologicznego Jardent.

Powodów wyrobu protezy jest z pewnością wiele więcej, a jej koszt może znacząco odcisnąć się na kieszeni pacjenta. Nie ma bowiem czegoś jak uniwersalna proteza. Każdy element jej element musi być odpowiednio wyprofilowany i dopasowany do jamy ustnej pacjenta.

Rodzaje protez zębowych

Na rynku wykorzystuje się głównie dwa rodzaje protez zębowych: protezy stałe i ruchome. W przypadku protez stałych konieczne jest posiadanie części uzębienia własnego. Montowane są one przy wykorzystaniu cementu stomatologicznego. Wśród protez stałych najpopularniejsze są:

  • wkłady koronowe – odtwarzają część koronową zęba,
  • mosty protetyczne – uzupełnia braki kilku zębów.

Protezy ruchome mogą występować pod postacią całkowitą lub częściową. Częściowe protezy są montowane przy pomocy metalowych haczyków, które zaczepia się o uzębienie pacjenta. W sytuacji bezzębia, tj. całkowitego braku własnego uzębienia, zalecane są protezy ruchome całkowite. Są zwane potocznie „sztucznymi szczękami”. Z racji, iż mogą się one przemieszczać w jamie ustnej, warto rozważyć zastosowanie specjalistycznego, aptecznego kleju, który pomoże zniwelować ten problem.

Protezy zębowe są często kosztowną koniecznością, której można zapobiec stosując zdrową dietę, suplementację witaminową i dbając o właściwą higienę jamy ustnej. Warto również pamiętać o regularnych wizytach u lekarza stomatologa, gdyż wcześnie wykryty problem w obrębie jamy ustnej to większa szansa na jego skuteczne zwalczenie.