13 kwietnia 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje protez zębowych

Braki w uzębieniu to problem nie tylko estetyczny. Jakość życia drastycznie spada, gdy nie możemy swobodnie jeść ani uśmiechać się, wygląd twarzy się zmienia, a co gorsza może dojść do zanikania kości. Z tych względów konieczne jest stosowanie protez zębowych. Oto podstawowe informacje o typach protez zębowych i ich zastosowaniach oraz zaletach i wadach.

Protezy całkowite – ruchome i stałe

Protezy całkowite są przeznaczone dla tych, którzy stracili całość lub większość uzębienia. Pozwalają one wrócić do dawnych przyzwyczajeń żywieniowych, a pod względem estetycznym często przewyższają naturalne zęby.

Wyróżniamy protezy całkowite ruchome oraz stałe. Te pierwsze trzymają się na miejscu dzięki przyleganiu adhezyjnemu, czyli z powodu warstwy śliny, która gromadzi się między szczęką a płytą protezy. O ile jest to dość wygodne w przypadku górnej szczęki z uwagi na dużą powierzchnię płytki protezy, o tyle w przypadku dolnej szczęki często dochodzi do jej przemieszczania, co znacząco obniża komfort życia.

Odpowiedzią na ten problem jest proteza całkowita stała. Utrzymuje się ona z miejscu dzięki implantom zębowym. Implant zastępuje korzeń zęba i to właśnie do niego przymocowuje się protezę zębową. Zapewnia to znacznie wyższy komfort użytkowania protezy – nie ma obawy, że np. podczas jedzenia niepostrzeżenie wysunie się ona z ust.

Protezy częściowe – osiadające i nieosiadające

Protezy częściowe są dla pacjentów, którzy mają niewielkie braki w uzębieniu. Ten typ dzieli się na osiadające i nieosiadające. Te pierwsze są montowane przy użyciu metalowych klamer, zamków czy zatrzasków, co wpływa negatywnie na estetykę, ale usuwa konieczność używania kleju.

Protezy częściowe nieosiadające nazywane są inaczej szkieletowymi. Ich mocowanie polega na połączeniu dwóch części. W elemencie akrylowym montuje się brakujący ząb przy użyciu metalowych łączników. Używanie tego typu protezy jest bliższe fizjologicznym funkcjom szczęki, dzięki czemu można spowolnić zanikanie kości.

Usługi protetyczne świadczy duża część gabinetów stomatologicznych, a także wyspecjalizowane gabinety protetyczne. Kompleksowym podejściem cechuje się www.margo-stomatologia.pl.