oprawki okularowe
20 stycznia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje oprawek okularowych

Istnieją dwa podstawowe rozróżnienia opraw okularowych: ze względu na materiał, z którego zostały wykonane oraz ze względu na sposób zabudowy soczewek. Najczęściej stosowanym materiałem na oprawki jest tworzywo sztuczne, lubiane przede wszystkim ze względu na niewielką wagę oraz metal, który jest bardzo trwały, a zarazem elegancki. Droższe, ekskluzywne oprawy wykonuje się np. z kości, drewna i szylkretu.

Zabudowane/pełne oprawy okularowe

Pełne oprawki okularowe przeżywają obecnie swój renesans – mówi ekspert Salonu Optycznego Janusz Kosiński. Zgodnie z utrzymującym się od kilku lat trendem, po ten typ oprawek sięgamy nie tylko w przypadku bardzo grubych szkieł, ale nawet w dla obudowy cieniutkich soczewek, używanych tylko do czytania. Pełne oprawy okularowe wykonane są najczęściej z plastiku, dzięki czemu mają niewielką wagę i są bardzo wygodne.

Oprawki pełne z tworzywa

Pełne oprawy z tworzywa sztucznego zazwyczaj nie posiadają nanośników, dlatego muszą być idealnie dopasowane do szerokości nosa – inaczej będą się zsuwać w dół lub nieprzyjemnie uciskać. Ponieważ są grube i dostępne w rozmaitych kolorach, mogą stanowić doskonały dodatek do stroju, świetnie podkreślają charakter właściciela, a rozmaitość kształtów pozwala na uwydatnienie najpiękniejszych cech każdego typu urody.

Oprawki pełne metalowe

Są mniej spektakularne od opraw plastikowych, mniej masywne, a przez to mniej rzucające się w oczy. Również występują w rozmaitych barwach, jednak ponieważ są cieńsze, efekt jest znacznie delikatniejszy. Niekiedy nieco cięższe od okularów w plastikowych oprawach, posiadają zaletę w postaci nanośników, które podnoszą komfort noszenia i zwiększają zakres możliwości regulowania położenia okularów. Cenione przez miłośników skromnej elegancji – wyjaśnia specjalista Zakładu Optycznego Janusz Kosiński.

Oprawy okularowe „na żyłkę” i patentki

Oprawki „na żyłkę” są mało widoczne na twarzy i bardzo delikatne. Górna część wykonana jest z tworzywa lub metalu, natomiast dolną część szkła podtrzymuje niemal niewidoczna żyłka. Stanowią mocniejszą alternatywę dla okularów typu „patent”, w których całkowicie zrezygnowano z oprawek, a soczewki są mocowane za pomocą śrubek bezpośrednio do zauszników.

Współcześni projektanci i producenci oprawek okularowych chętnie łączą rozmaite materiały podczas tworzenia konkretnych modeli, dzięki czemu wybór własnych opraw staje się prawdziwą przygodą.