26 października 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje i budowa protez ruchomych

Piękny uśmiech to nasza najważniejsza, używana na co dzień wizytówka. Piękny, czyli przede wszystkim pełny. Niestety, w wyniku chorób, urazów, wypadków lub zaniedbań w higienie jamy ustnej, wiele osób cierpi na poważne ubytki w uzębieniu. Najcześciej wybieranym sposobem ich wypełniania jest zastosowanie protez ruchomych. Do wyboru mamy kilka ich rodzajów – to, który z nich powinien zostać zastosowany zależy przede wszystkim od skali ubytków.

Rodzaje protez ruchomych

Protezami ruchomymi nazywamy wszystkie rodzaje protez, które mogą być w dowolnym momencie zdjęcie przed pacjenta. Są to:

  • Protezy szkieletowe – stosowane są w przypadku ubytków zbyt rozległych, by możliwe było ich uzupełnieniem mostem protetycznym. Zgodnie ze swą nazwą zbudowane są one na podstawie metalowego szkieletu, który jest tak cienki, że jego obecność w jamie ustnej nie przeszkadza pacjentowi. Wyposażone są one w klamry mocujące i ciernie, czy specjalne wypustki, których zadaniem jest przenoszenie siły żucia z powierzchni zębów na kości szczęk w miejscu ubytku
  • Protezy osiadające częściowe – składają z płytki akrylowej, w której osadzane są brakujące zęby. Mocowane są do sąsiadujących, naturalnych zębów za pomocą klamer, zamków lub zatrzasków. Dzięki takiemu sposobowi mocowania można uniknąć stosowania klejów
  • Protezy osiadające całkowite – wykonane są z akrylu lub nylonu. Ich zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje, uzupełnianie ubytków wszystkich zębów. Nie posiadają żadnych metalowych elementów łączących, dzięki czemu są dla wielu osób bardziej estetyczne, szczególnie podczas uśmiechania się. Mocowane są za pomocą kleju. Cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na niskie koszty wykonania jednak posiadają istotne wady, m.in. wysoki dyskomfort użytkowania, trudności w adaptacji, a także nienaturalne rozkładanie nacisku na kości szczęki, co powoduje ich powolny zanik.
  • Protezy nakładowe – inaczej overdenture, jest protezą opierającą się na korzeniach zębów lub implantach. W kanale korzeniach wykonuje się metalowy zaczep, na który można nałożyć protezę. Charakteryzują się dużo lepszą stabilizacją w porównaniu do protez osiadających, a także dużo wyżsżą estetyką.

Dlaczego warto zainwestować w protezę?

Utrata uzębienia to problem nie tylko natury estetycznej, ale również medycznej.

Przede wszystkim, ubytki zębowe powodują powolne zanikanie w ich miejscu kości szczękowej – wyjaśnia dentysta z gabinetu ES Dentica Dzieje się tak dlatego, ponieważ kość nie jest obciążona i nie pracuje tak samo, jak w innych punktach. Jej zanikanie prowadzi z kolei do zmiany w owalu twarzy i zapadania się ust. Kolejny problem to zmiana położenia zębów sąsiadujących z ubytkiem, które nie mając żadnego oparcia obok przesuwają się i tworzą kolejne luki w uzębieniu. W miejscach ubytków gromadzą się ponadto resztki jedzenia, które sprzyjają rozwojowi próchnicy i paradontozie. Całkowity brak zębów może ostatecznie prowadzić do niedostatecznego rozdrobnienia pożywienia, co może skończyć się poważnymi problemami z układem pokarmowym.