28 kwietnia 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje badań prenatalnych

Badania prenatalne wykonywane są w trakcie ciąży, dedykowane są przyszłym rodzicom, którzy chcą sprawdzić, czy ich dziecko jest zdrowe. Blisko 100% nowoczesnych badań prenatalnych to wyniki prawidłowe. Dzięki nim możemy postawić wczesną diagnozę i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Badania prenatalne dzielimy na nieinwazyjne testy przesiewowe oraz badania inwazyjne, które wiążą się z koniecznością pobrania próbki pochodzącej od płodu. My skupimy się na tych pierwszych. Co warto wiedzieć o badaniach prenatalnych?

Nie tylko USG

Nieinwazyjne badania prenatalne kojarzą nam się w większości z badaniami ultrasonograficznymi, które wykonywane są zwykle między 11-13 i 18-23 tygodniem ciąży. Dzięki USG lekarz może sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Dokonuje oceny wielkości i kształtu narządów płodu, pępowiny, ilości płynu owodniowego i samego łożyska. Do nieinwazyjnych badań prenatalnych należy jeszcze echo serca oraz kilka testów, które warto wykonać. Test podwójny, który wykonywany jest między 10-14 tygodniem ciąży, polega na ocenie stężenia białka PAPP-A i podjednostki beta-HCG we krwi matki. Test ten pozwala wykryć między innymi występowanie zespołu Downa, czy Edwardsa. Podobne wyniki daje test potrójny, dzięki któremu również możemy ocenić występowanie wymienionych nieprawidłowości. Jak wskazuje nazwa, test bada tym razem trzy substancje we krwi przyszłej matki. Wykonuje się go między 17-20 tygodniem ciąży. Test umożliwia także wykrycie tzw. uropatii zaporowych.

Nowoczesny test – Harmony

Jednym z najlepszych testów prenatalnych nowej generacji jest test Harmony, który pozwala określić ryzyko wystąpienia u płodu wad wrodzonych, które spowodowane są nieprawidłowościami w chromosomach. Badanie dodatkowo umożliwia określenie płci dziecka – mówi nam przedstawiciel Gabinetów Specjalistycznych Polis Clinic z Katowic. To jednak zdecydowanie nie jest najważniejszy powód, dla którego warto wykonać to badanie. Test daje blisko stuprocentową wykrywalność nieprawidłowości w DNA. Test Harmony zalecany jest Paniom w wieku 35+ oraz pacjentkom, które zaszły w ciążę po zapłodnieniu in vitro. To także dobra alternatywa dla pacjentek, u których występują przeciwwskazania do inwazyjnej diagnostyki prenatalnej, na przykład ze względu na ryzyko poronienia. Na test Harmony często decydują się również rodzice, których poprzednie dziecko ma wady genetyczne. Można go wykonywać już od 10 tygodnia ciąży. Nowoczesna medycyna daje szerokie możliwości, z których naprawdę warto korzystać, przede wszystkim profilaktycznie.