19 kwietnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje aparatów słuchowych

Jeśli uskarżasz się na problemy ze słyszeniem, lekarz może zalecić Ci noszenie aparatu słuchowego. Nie obawiaj się decyzji o zamówieniu tego urządzenia, ponieważ nowoczesne aparaty są wygodne, dyskretne, a korzyści, jakie płyną z ich stosowania – ogromne. Dobrze dobrane akcesorium może znacząco wpłynąć na jakość Twojego codziennego życia. Aparaty słuchowe są dostępne w wielu różnych rodzajach.

Jak działa aparat słuchowy?

Sposób działania aparatów słuchowych jest uzależniony od ich budowy. Najbardziej popularnymi typami tych urządzeniem są:

  • aparat zauszny (typu BTE, RITE oraz RIC)
  • aparat douszny,
  • aparat na przewodnictwo kostne.

Aparat stanowi nie tylko protezę, ale może także służyć rehabilitowaniu narządu słuchu. Jak twierdzi specjalista z firmy Sonido z Gorzowa Wielkopolskiego, wiele osób, mimo zdiagnozowanych ubytków słuchu, wzbrania się przed korzystaniem z aparatów słuchowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nowoczesne urządzenia nie są uciążliwe w codziennym używaniu, a mogą znacząco podnieść komfort życia. Błędne jest także postrzeganie tych akcesoriów, jako przeznaczonych jedynie dla osób starszych. Aparaty słuchowe noszą osoby w każdym wieku, również dzieci, a szeroka gama modeli pozwala dobrać idealne urządzenie do potrzeb użytkownika.

Podstawowymi elementami, z jakich składa się aparat słuchowy, są: mikrofon, słuchawka, wzmacniacz, bateria i czip komputerowy. Mikrofon odbiera dźwięki i zamienia je w sygnał elektroakustyczny, który jest wzmacniany za pomocą wzmacniacza. Słuchawka doprowadza sygnał jak najbliżej błony bębenkowej. Zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalają nie tylko słyszeć głośniej, ale też wyraźniej, a ich specjalna konstrukcja pozwala na zmienianie trybu odbierania dźwięków.  Można je przełączać w zależności od tego, czy użytkownik znajduje się w domu, na sali wykładowej czy na ruchliwej ulicy.

Rodzaje aparatów

Zasada działania wszystkich urządzeń jest podobna, ale różnią się one budową i sposobem przekazywania dźwięków. Podstawowym rodzajem aparatów słuchowych są modele douszne i zauszne. Wersja douszna jest umieszczana w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Są to bardzo dyskretne urządzenia, które są wygodne w noszeniu.

Aparaty zauszne nosi się za małżowiną uszną, są połączone przewodem z wkładką, która znajduje się w małżowinie. Wersja zauszna może występować w postaci systemów otwartych (w których słuchawka nie zamyka ujścia kanału słuchowego i pozwala na docieranie do niego dźwięków z zewnątrz) i zamkniętych.

Jednym z rodzajów aparatów zausznych są urządzenia z wkładką z zintegrowaną słuchawką typu RITE (receiver in the ear)/RIC (receiver in canal). Ich działanie opiera się na przesyłaniu dźwięków z aparatu słuchowego znajdującego się za małżowiną do słuchawki umieszczonej w małżowinie usznej u wylotu kanału słuchowego. Są to urządzenia bardzo dyskretne, które mogą być stosowane przez osoby z umiarkowanym do głębokiego ubytku słuchu.

Innowacyjnym rozwiązaniem są aparaty na przewodnictwo kostne. Wykorzystują one zjawisko przewodzenia dźwięku na drodze kostnej. Zamiast słuchawki mają one specjalny przetwornik, wywołujący drgania (zmieniający falę akustyczną na wibracje), stykający się bezpośrednio z czaszką. Może on być umieszczany w zausznikach okularów lub w opaskach. To drugie rozwiązanie polecane jest w szczególności dzieciom – przetwornik można zamontować do nakryć głowy, ozdób czy opasek. Innym rozwiązaniem jest tzw. aparat BAHA (bone anchored hearing aid). Rozwiązanie to wymaga jednak wszczepienia w kość tytanowego implantu, do którego mocowany jest przetwornik.