27 stycznia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Ortodoncja zajmuje się korygowaniem wad zgryzu oraz skrzywionymi i stłoczonymi zębami. Wykorzystuje się w tym celu między innymi aparaty ortodontyczne, które mają za zadanie przywrócić prawidłowe ustawienie zębów oraz piękny uśmiech. Leczenie ortodontyczne wymaga odpowiedniego podejścia oraz przygotowania pacjenta. Jakie wyróżniamy typy aparatów ortodontycznych?

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne jest indywidualnie dobranym planem leczenia, które ma na celu skorygowanie wad zgryzu oraz przywrócenie ładnego uśmiechu.  Proces jest wieloetapowy i długi. Pierwszym krokiem jest wizyta u ortodonty, który dokładnie przebada zęby oraz zleci badania obrazowe, na przykład zdjęcie RTG lub tomografię komputerową. Na podstawie tych danych lekarz specjalista ustala plan leczenia i informuje o jego przebiegu, kosztach oraz przewidywanych efektach.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego lekarz wykonuje wszystkie konieczne zabiegi stomatologiczne. Jest to niezbędne, aby uzupełnić ubytki oraz wyleczyć zęby przed jego założeniem. Następnie lekarz zakłada aparat ortodontyczny oraz wyjaśnia wszystkie podstawy zasad higieny i postępowań.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

W leczeniu ortodontycznym wyróżniamy kilka rodzajów aparatów. Dwa podstawowe typy to aparaty ortodontyczne stałe oraz ruchome.

Jak mówi specjalista z Kliniki Specjalistycznej SteczkoAparaty ortodontyczne stałe są najczęściej wykorzystywane w leczeniu wad zgryzu. Wymagają długiego czasu noszenia, ale przynoszą bardzo dobre efekty. Aparat ortodontyczny stały składa się z zamków, które są przyklejone specjalnym klejem stomatologicznym do powierzchni zębów. Mogą znajdować się na przedniej lub tylnej stronie. Są połączone ze sobą, dzięki czemu wpływają na ustawienie łuków. Dostępne są rożne rodzaje aparatów stałych, między innymi metalowe, porcelanowe i szafirowe.

Aparaty ortodontyczne ruchome nosi się kilkanaście godzin dziennie, więc są dedykowane do korekcji wad o małym nasileniu. Nie jest on na stałe przytwierdzony do zębów, dlatego należy go zdejmować do jedzenia lub na dzień, chociaż to zależy od zaleceń ortodonty. Na wizycie lekarz daje pacjentowi specjalny kluczyk do aparatu, ponieważ wymaga on co pewien czas przykręcenia. Najczęściej trzeba go regulować co 7 – 10 dni. Dzięki temu można osiągnąć zamierzony efekt terapeutyczny. O aparaty ortodontyczne należy odpowiednio dbać i po każdym zdjęciu trzeba go wyczyścić szczoteczką i pastą do zębów.