6 września 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Wraz z rozwojem ortodoncji na rynku zaczęły pojawiać się coraz to nowe aparaty ortodontyczne. Nowoczesne modele są nie tylko mniej uciążliwe dla pacjenta, ale także bardziej dyskretne. W artykule opisujemy, jakie stosuje się obecnie rodzaje aparatów i czym różnią się od siebie poszczególne modele.

Aparaty tradycyjne

Myśląc o aparacie na zęby, zazwyczaj pojawia nam się przed oczami wizja łuku z metalowymi zamkami, które upodobniają naszą szczękę do szczęki robota. Obecnie zamki tradycyjne wciąż są najczęściej stosowane, ale oprócz metalowych możemy również wybrać zamki bardziej dyskretne bezbarwne albo ceramiczne. Bez względu na materiał wykonania zamka, jego działanie jest takie samo – przykleja się go do poszczególnych zębów, tak aby przyłączony do niego łuk wywierał siłę przemieszczającą na zęby.

Wśród młodszych pacjentów popularne jest wybieranie kolorowych ligatur pod zamki, które sprawiają, że aparat wygląda bardziej atrakcyjnie.

Aparaty językowe

Jeśli rodzice nie zadbali o nasze zęby, a nie zamierzamy nosić widocznego aparatu ortodontycznego, możemy poprosić ortodontę o zamocowanie aparatu z zamkami językowymi, mocowanymi na tylnych powierzchniach zębów. Dzięki temu, na pierwszy rzut oka nikt nie zorientuje się, że w ogóle nosimy aparat. Niektórzy narzekają jednak, że aparaty językowe bardziej utrudniają im mówienie niż tradycyjne, trzeba jednak przyznać, że jest to naprawdę niewielki odsetek użytkowników tego rodzaju zamków.

Przezroczyste nakładki

Ten rodzaj aparatów został spopularyzowany dopiero niedawno, a za liderów wśród tego typu rozwiązań uznawane są aparaty Invisalign z USA i Clear Aligner z Niemiec. W tej metodzie leczenia do przemieszczania zębów wykorzystywane są plastikowe nakładki. Pacjent otrzymuje serię takich nakładek, które musi wymieniać co około 2-4 tygodnie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób o niezbyt zaawansowanej wadzie. Jedną z jego zalet jest łatwe utrzymanie higieny jamy ustnej, ponieważ nakładki można łatwo wyjąc. Niestety takie rozwiązanie nie jest tanie – jego koszt to od 10 do nawet 20 tysięcy złotych (koszt aparatu plus wizyt).

Aparaty samoligaturujące

Ten rodzaj aparatów posiada unikalną budowę zamków, która pozwala wykorzystać znacznie mniejszą siłę przy prostowaniu zębów, niż ma to miejsce w tradycyjnych aparatach. Dzięki temu, pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort w trakcie leczenia. Co więcej, skraca się także okres noszenia aparatu i wydłużają odstępy pomiędzy kolejnymi wizytami kontrolnymi, odbywającymi się co 8-12 tygodni.

Aparaty samoligaturujące sprzyjają również utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, ponieważ nie posiadają elementów elastycznych. Jako jedyne potrafią również poszerzyć uśmiech, co wiąże się z tzw. procesem liftingu ortodontycznego – sprawiającym, że wygląda się młodziej. Wśród rozwiązań tego typu jednym z najpopularniejszych jest samoligaturujący system Damona. – dodaje specjalista z Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii DENTICA