aparat ortodontyczny
10 listopada 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Za pomocą aparatów ortodontycznych możliwa jest korekcja różnego rodzaju wad zgryzu. Wybór odpowiedniego rodzaju aparatu zależy zarówno od rodzaju wady zgryzu, jak i od indywidualnych preferencji pacjenta oraz możliwości finansowych. Obecnie w ortodoncji korzysta się z kilku podstawowych rodzajów aparatów. Jakich? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Aparaty ruchome

Pierwszym rodzajem aparatów są aparaty ruchome. Stosuje się je przede wszystkim w leczeniu wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Ich konstrukcja pozwala na wspomaganie wzrostu szczęki, rozbudowę łuków zębowych oraz koryguje mniej zaawansowane wady zgryzu. Aparaty ruchome są aparatami wyjmowanymi, tzn., że ich stosowanie ogranicza się zazwyczaj do zakładania ich na noc i kilka godzin w ciągu dnia. Wyróżnia się kilka ich rodzajów, z których każdy stosuje się w określonym celu.

Skuteczność aparatów ruchomych zależy przede wszystkim od zdyscyplinowania pacjenta.

Aparaty tradycyjne z metalowymi zamkami

Częściej stosowanym rodzajem aparatów ortodontycznych są klasyczne aparaty z metalowymi zamkami. Ich konstrukcja opiera się na metalowych zamkach, które przykleja się do zewnętrznych powierzchni każdego zęba, oraz z przywiązanych do zamków za pomocą gumek – łuków. Za pomocą tych aparatów możliwe jest odwrócenie nawet najbardziej skomplikowanych wad zgryzu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z gabinetu stomatologicznego Maxdent we Wrocławiu: Elementy metalowe w celu zmniejszenia widoczności aparatu, można zastąpić porcelaną, kryształami lub kompozytem. Materiały te mają barwę zbliżoną do naturalnych zębów, dzięki czemu nie rzucają się tak bardzo w oczy. Z tego względu aparaty estetyczne cieszą się bardzo dużą popularnością u pacjentów.

Aparaty z systemem niskiego tarcia

Zastosowanie systemu niskiego tarcia umożliwia całkowite wyeliminowanie gumek (ligatur). Elementy te zastępuje się specjalnymi zamkami, które mają na celu zabezpieczenie łuku przed wypadnięciem z zamka. Zaletą takiego rozwiązania  są:  1. zwiększenie wygody użytkownika 2. zmniejszenie ilości wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.