27 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rentgen zęba u kobiet w ciąży

Nie można robić przerw w kontrolowaniu stanu uzębienia czy leczeniu ubytków. Na wizyty u stomatologa trzeba umawiać się regularnie raz lub dwa razy w ciągu roku. Z tego obowiązku nie są zwolnione ciężarne. To właśnie one szczególnie narażone są na problemy z zębami, które są efektem ogólnego obciążenia organizmu. Dowiedz się, jakie badania dentystyczne możesz wykonać, będąc w ciąży.

Ból zęba może dopaść każdego i niestety nie oszczędza również ciężarnych. Panie w odmiennym stanie nie powinny jednak zwlekać z wizytą u dentysty. Współczesna medycyna dopuszcza leczenie ubytków różnymi metodami, w tym aplikację znieczulenia czy rentgen zęba u ciężarnych.

Czy RTG zęba jest bezpieczne w ciąży?

Wokół RTG wykonywanego w okresie ciąży narosło wiele mitów. Warto zaznaczyć, że promieniowanie rentgenowskie istotnie może być szkodliwe dla dziecka, o ile jego dawka przekracza dopuszczalną normę wynoszącą około 100 mGy. Przyjmuje się, że lepiej unikać prześwietlenia w miejscach zlokalizowanych blisko miednicy. Jeśli jest możliwość, warto zdecydować się na alternatywne badanie np. rezonans magnetyczny. Niestety ta metoda nie sprawdzi się w przypadku zębów. Jednak u dentysty kobieta nie musi obawiać się dawki promieniowania, które w tym przypadku wynosi zaledwie około 0.1 mGy.

Trzeba mieć jednak świadomość, że nawet niewielka dawka może nieść konsekwencje dla rozwijającego się płodu. Dlatego najbezpieczniej jest:

  • zrezygnować z RTG w pierwszy 8 tygodniach ciąży i w miarę możliwości przesunąć je w czasie na trzeci trymestr,
  • pamiętać o tym, aby osoba wykonująca prześwietlenie zapewniła odpowiednią osłonę z cienką ołowiową powłoką na okolice brzucha ciężarnej,
  • udać się na badanie do nowoczesnej kliniki, takiej jak Unimedex, która dysponuje sprzętem nowej generacji, emitującym minimalną ilość promieniowania rentgenowskiego.

Wpływ promieniowania rentgenowskiego na płód

Trudno oszacować, jaka ilość promieniowania rentgenowskiego rzeczywiście dociera do płodu. Jednak należy mieć na uwadze, że pomimo RTG zęba jest jednym z bezpieczniejszych badań, to również może nieść ryzyko powikłań. Najsilniej promienie oddziałują na układ nerwowy oraz narządy dziecka, co może prowadzić do powstania wad, chorób, zwiększać ryzyko poronienia lub śmierci. W przyszłości młody człowiek może znaleźć się w grupie osób objętych podwyższonym ryzykiem zachorowań na nowotwory. Każdorazowo konieczność przeprowadzenia badania RTG w ciąży, nawet stosunkowo nieobciążającego RTG zęba, warto skonsultować z lekarzem.