3 kwietnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rehabilitacja psów. Rodzaje zabiegów

Rehabilitacja psów to coraz częściej i chętniej wybierany rodzaj terapii dla naszych czworonożnych pupili. Obejmuje sferę fizyczną, psychiczną i społeczną. Chociaż w przypadku psów skupia się głównie na wyeliminowaniu dokuczliwych problemów medycznych, poprawia także psychikę zwierzęcia oraz przywraca jego społeczne funkcjonowanie wśród przedstawicieli jego gatunku. Sprawdź, jakie są rodzaje zabiegów.

Rehabilitacja psów na celu przede wszystkim przywrócenie u nich umiejętności załatwiania naturalnych potrzeb fizjologicznych, takich jak załatwianie się i jedzenie. Na skutek ponownego usamodzielnienia się, nasz czworonożny przyjaciel odzyska radość życia, znowu chętnie uczestnicząc w zabawach oraz spacerach. Sprawdźmy, z jakich zabiegów może skorzystać.

Hydroterapia

Hydroterapia to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu rehabilitacji psów i polega na wykonywaniu ćwiczeń ruchowych w wodzie, dzięki czemu zwierzę ma możliwość wykonywania ćwiczeń, których nie dałoby się zrobić na suchym lądzie. Powodowane jest to wyporem wody, zmniejszającym ciężar zwierzęcia, a jej opór zmusza go do wykonania większej pracy.

Hydroterapia wskazana jest zwłaszcza przy słabościach kończyn, gdy zwierzę stara się chodzić na trzech nogach i nie obarcza jednej oraz przy urazach kręgosłupa i różnego rodzaju niedowładach.

Laseroterapia niskoenergetyczna

Kolejnym zabiegiem z zakresu rehabilitacji psów, oferowanym przez Przychodnię Weterynaryjną RehaWET , będzie laseroterapia niskoenergetyczna, polecana dla psów cierpiących na skutek urazów układu ruchu, mięśni, kości oraz stawów, bólów kręgosłupa, chorób skóry lub w efekcie przebytych operacji.

Zabieg jest nieinwazyjny i działa na procesy tkankowe bez ich uszkodzenia. Wiązka laserowa bowiem wnika w głąb ciała na kilka centymetrów, skąd energia zostaje dalej rozprzestrzeniona. Efektem laseroterapii niskoenergetycznej będzie działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przyśpieszenie resorpcji obrzęków oraz wysięków.

Magnetoterapia

Rehabilitacja psów to także bezinwazyjne zabiegi z obszaru magnetoterapii. Jeśli chcemy poprawić ogólny stan zdrowia naszego pupila, zmniejszyć jego dolegliwości bólowe, ustabilizować ciśnienie, zapobiec stanom zapalnym oraz zwiększyć ruchomość stawów, zafundujmy mu sesję magnoterpaii. Zabieg ten wykorzystuje działanie pola magnetycznego o niskiej częstotliwości, pobudzającego procesy fizykalne i regulującego pole magnetyczne organizmu. Tkanki zostają w ten sposób pobudzone do regeneracji.

Kinezyterapia i masaż

Kinezyterapia to nic innego, jak leczenie ruchem. Dzięki specjalnym ćwiczeniom pacjent  poprawi zmysł równowagi i czucia, zwiększy swój zakres ruchów oraz pobudzi kości i mięśnie do wzmacniania. Masaż z kolei poprawi krążenie krwi psa, spowolni zmiany zwyrodnieniowe, zapobiegnie zanikom mięśni, będzie stymulować układ nerwowy, pobudzi zwiotczałe mięśnie lub rozluźni nadmiernie napięte oraz zmniejszy przykurcze.