Rehabilitacja po COVID
2 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rehabilitacja po COVID. Jak dojść do pełni sił po koronawirusie?          

W przypadku niektórych osób skutki po przebyciu koronawirusa mogą być bardzo nasilone. W efekcie oddziałują one nie tylko na wyraźne osłabienie kondycji fizycznej, ale również w znacznym stopniu wpływają na negatywne samopoczucie pacjentów. Aby zatem uzyskać siły po przechorowaniu koronawirusa, niezbędne jest podjęcie właściwie dopasowanej rehabilitacji. Do kogo skierowana jest rehabilitacji pocovidowa i na czym polega? Wyjaśniamy.

Kto może skorzystać z rehabilitacji po COVID?

Rehabilitacja po koronawirusie wskazana jest dla pacjentów, u których występują negatywne skutki przebytej choroby, przyczyniające się do obniżenia ich komfortu życia. Są to głównie osoby zmagające się z powikłaniami dotyczącymi zmniejszonej wydolności płuc, która przejawia się poprzez nasilone duszności, zaburzenia oddychania lub trudności z wykonaniem prawidłowego oddechu.

Rehabilitacja dotyczy jednak nie tylko osób starszych, ale również młodych, które przed chorobą nie miały żadnych problemów z uprawianiem aktywności fizycznej, natomiast po przechorowaniu COVID-19 skarżą się na trudności z oddychaniem, na bóle mięśni, stawów, głowy oraz na znaczny spadek siły mięśniowej.

Programy terapii pocovidowej realizowane są przez prywatne ośrodki zdrowia, takie jak Centrum Rehabilitacji FinMed w Szczecinie, które ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W takich miejscach leczenie jest możliwe nie później niż 6 miesięcy od zakończenia choroby, a do jego rozpoczęcia obowiązkowe jest skierowanie od lekarza.

Jak wygląda rehabilitacja pocovidowa?

Każde leczenie musi być poprzedzone dokładną diagnozą ze strony lekarza oraz fizjoterapeuty, a także przeprowadzeniem badań diagnostycznych. Na tej podstawie specjalista dobiera indywidualne ćwiczenia dopasowane do stanu zdrowia i możliwości pacjenta. Niemniej jednak, czas rekonwalescencji ma na celu przede wszystkim zmniejszyć dolegliwości związane z dusznościami, a tym samym poprawić pojemność oraz ukrwienie płuc, a także poprawić sprawność i kondycję pacjenta.

W tym celu wykorzystywana jest kinezyterapia opierającą się na wykonywaniu aktywności fizycznej pod okiem fizjoterapeuty. Są to treningi wytrzymałościowe, takie jak marsz na bieżni, czy jazda na cykloergometrze. Rehabilitacja po COVID obejmuje również terapię manualną, czyli zastosowanie technik umożliwiających rozluźnienie mięśni. Oprócz tego terapia manualna może polegać na ćwiczeniach mobilizujących i wzmacniających przeponę oraz mięśnie międzyżebrowe, które są kluczowe do prawidłowej pracy płuc.