Rehabilitacja niemowlaków
19 kwietnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rehabilitacja niemowlaków – kiedy należy ją przeprowadzić?

Dziecko to bezbronne stworzenie, któremu chcielibyśmy ofiarować miłość i poczucie bezpieczeństwa. Troszczymy się o nie od poczęcia, z niecierpliwością wyczekując dnia narodzin. Narodziny maleństwa to jeden z piękniejszych dni w życiu, moment, który na zawsze pozostanie w pamięci. Zdarza się czasem, że nasz niemowlak po urodzeniu wymaga specjalistycznej pomocy. W jaki sposób możemy mu pomóc?

Co powinno zaniepokoić rodziców?

Niezależnie od ilości punktów, które dziecko otrzyma po urodzeniu, każdy rodzic kocha je i bacznie obserwuje. W rozwoju każdego człowieka są stadia, które powinien przejść. Czasem dziecko rozwija się według kalendarza, czasem trochę szybciej lub wolniej. To powód, dla którego należy być uważnym i jeśli stwierdzimy, że coś w zachowaniu malucha nas niepokoi zgłaszamy się do pediatry. Na co należy zwracać uwagę? Oto kilka przykładów zachowań noworodków, które powinny zwrócić naszą uwagę:

  • Ułożenie ciała. Jeśli dziecko układa tułów w kształt litery C możliwe, że jest to związane z asymetrią ułożeniową.

  • Szyja, której nie widać, bo obręcz barkowa jest podniesiona.

  • Głowa zbyt mocno odgięta podczas leżenia na boku.

  • Zaciskanie piąstek lub problemy z rozprostowaniem ramion.

  • Drżenie kończyn.

  • Prężenie się dziecka podczas podnoszenia go.

  • Niechęć do leżenia na brzuszku – podpowiada specjalista z Gabinetu rehabilitacyjnego Szymczuk Medical w Szczecinie.

Dodatkowo po ukończeniu przez dziecko trzeciego miesiąca życia warto patrzeć jak długo dziecko śpi, bo zbyt krótki sen może zwiastować problemy. Ważny jest też kontakt wzrokowy, a mianowicie czy dziecko próbuje go nawiązać, czy raczej ma z tym kłopot.

Wizyta u pediatry powinna pomóc w określeniu czy nasz maluszek wymaga dalszej diagnostyki lub też uspokoić rodziców, ale nie zniechęcić ich do dalszej obserwacji dziecka.

Wizyta u rehabilitanta.

Dobry rehabilitant dziecięcy to skarb, który docenią dzieci oraz ich opiekunowie. Poczucie bezpieczeństwa, zaufanie i komfort to uczucia, które powinny nam towarzyszyć po pierwszym spotkaniu z rehabilitantem niemowlęcym. To jemu powierzamy nasze dziecko podczas sesji i zaufanie, jakim go obdarzamy jest ogromne. Dobry fizjoterapeuta nauczy nas jak prawidłowo ćwiczyć z niemowlakiem w domu i jak wspomagać jego rozwój. W zależności od metody, którą pracuje wybrany przez nas rehabilitant niemowlęcy, możemy spodziewać się sesji trwającej 45 minut. Należy również ćwiczyć z niemowlakiem w domu według wskazówek fizjoterapeuty, dlatego bardzo ważny jest aktywny udział rodziców w terapii.