rehabilitacja powrot do formy
30 lipca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Rehabilitacja jako sposób na powrót do zdrowia po urazie.

Rehabilitacja jest zespołem działań prowadzonych przez wyspecjalizowane osoby. Wszystkie te czynności mają za zadanie przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności po doznanym urazie. Czasem nie jest to w pełni możliwe. Wtedy to działania rehabilitacyjne mają za zadanie optymalnie poprawić stan pacjenta w taki sposób, by mógł on w miarę dobrze funkcjonować na co dzień. Priorytetem jest wówczas uzyskanie przez niego większego komfortu egzystowania.

Najważniejsza jest szybkość działania

Zabiegi rehabilitacyjne najlepiej rozpocząć wtedy, gdy tylko lekarz wyda decyzję w tej sprawie. Czekanie tylko może pogorszyć sprawę. Rehabilitacja to najlepszy sposób na powrót do pełnej sprawności.

Najważniejsze w rehabilitacji to prawidłowe ukierunkowanie czynności, które mają prowadzić do pełnej sprawności. Mogą tego dokonać lekarze we współpracy z doświadczoną i wykwalifikowaną kadrą rehabilitantów

mówi specjalista z placówki, jaką jest Klinika Zdrowia. Nie bez znaczenia są również najnowocześniejsze urządzenia i sprzęt potrzebny w leczeniu pacjenta. Takie połączenie środków może skutkować pełnym powrotem do zdrowia.

Wywiad lekarski jest konieczny

Skuteczne leczenie zaczyna się od wywiadu lekarskiego, który ma przed sobą całą historię choroby, potrzebne wyniki badań i ewentualne zdjęcia RTG. To właśnie on podejmuje decyzję o konieczności poddania pacjenta zabiegom rehabilitacyjnym. Obowiązkiem lekarza jest również podać powód, dla którego wskazane są te wszystkie czynności, jak też ich rodzaj i ilość. Fizjoterapeuci oraz rehabilitanci po zapoznaniu się z tymi wytycznymi, opracowują szczegółowy plan zabiegów. Dobra współpraca tych specjalistów z lekarzami to podstawa sukcesu.

Jakiego rodzaju zabiegi mogą być niezbędne po urazie?

Jeśli chodzi o fizyczne urazy to najczęściej stosowany typ zabiegów to wszystkie czynności związane z kinezyterapią, czyli leczeniem ruchem. Jednak to nie wszystko. Niektóre zabiegi rehabilitacyjne polegają na stosowaniu profesjonalnych masaży, w których zakres mogą wchodzić zarówno masaże klasyczne, jak i limfatyczne.

Istnieje również wiele zabiegów, które dają ulgę przy bólach i wytworzonych na skutek urazu stanach zapalnych. Można tutaj wspomnieć o jonoforezie, która aplikuje leki przy pomocy prądu o niskim napięciu, lub leczenie ultradźwiękami, gdzie czynnikiem leczącym jest fala dźwiękowa o wysokiej częstotliwości. Natomiast krioterapia polega na leczniczym działaniu na tkanki zimnym gazem. Zimno w tym przypadku dotlenia chore miejsca w organizmie.

Ostatnio docenia się rolę wodolecznictwa w terapiach przywracających sprawność. Chodzi tutaj przede wszystkim o masaże prądami wodnymi. Nieco inną odmianę hydroterapii jest gimnastyka w basenie, która świetnie wpływa na usprawnienie narządów ruchu.