8 maja 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Psychoterapia jako pomoc w zmaganiach z depresją

Depresja jest chorobą, która może dotykać ludzi w każdym wieku. Objawia się przede wszystkim smutkiem, przygnębieniem, brakiem radości z życia, poczuciem zmęczenia, niezdolnością do cieszenia się z podstawowych czynności, zaburzeniami snu oraz brakiem energii. Jest to choroba, której nie można bagatelizować, gdyż nieleczona  może  doprowadzić nawet  do samobójstwa. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie leczenie farmakologiczne, ale często potrzebna jest także psychoterapia. Pomoc psychologa może okazać się niezwykle skuteczna, gdy stany depresyjne wynikają z trudnej sytuacji życiowej. Jak więc wygląda leczenie psychologiczne depresji i jaki wpływ wywiera na chorego? O tym opowiemy w artykule poniżej.

Dlaczego warto rozpocząć psychoterapię?

Wielu chorych może zastanawiać się, po co tracić czas na psychoterapię, skoro o wiele szybsze efekty można uzyskać przyjmując leki. Psychoterapia pozwala bowiem na stałe zlikwidowanie problemu, podczas gdy leki działają jedynie w czasie, kiedy się je przyjmuje. Dzięki rozmowom ze specjalistą chorzy są również w stanie lepiej poradzić sobie ze stanami lękowymi i stresem, które często są źródłem problemu.

Jak mówi psycholog z Gabinety psychiatryczne Wsparcie:

Osoby, które nie są pewne czy cierpią na depresję, również mogą zgłosić się na konsultacje psychiatryczne. Lekarz na podstawie przeprowadzonego badania będzie w stanie ocenić stan psychiczny pacjenta i dobrać dla niego odpowiednie leczenie.

Ocena psychologiczna powinna pozwolić wybrać optymalny rodzaj psychoterapii, na przykład psychodynamicznej lub poznawczej. 

Jak wygląda leczenie psychologiczne depresji?

Sposób, w jaki psycholog będzie przeprowadzał leczenie zależy od stanu psychicznego pacjenta. Psychoterapeuta może skupić się na eliminowaniu błędów w myśleniu lub pracować nad odblokowaniem uczuć  tłumionych przez chorego. Leczenie może także opierać się na pracy nad utrwalonymi przekonaniami, które prowadzą do zwiększenia podatności na depresję. Psychologiczne leczenie depresji wymaga pracy obu stron, zarówno psychologa, jak i pacjenta oraz pełnego zaangażowania w proces. Tylko i wyłącznie regularna praca może doprowadzić do stanu, w którym chory poczuje się lepiej i będzie w stanie prawidłowo funkcjonować. W trakcie terapii pacjent uczy się rozpoznawać  swoje emocje  i nastroje, dzięki czemu powinien być w stanie rozpoznać nawracające objawy choroby w przyszłości.