Psychoterapia grupowa
3 marca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Psychoterapia grupowa czy indywidualna – co wybrać?

Niełatwo jest podjąć decyzję o rozpoczęciu psychoterapii. Jednak niektóre problemy rozwiążesz znacznie szybciej, korzystając z fachowej pomocy. Masz przy tym do wyboru dwa rodzaje terapii – grupową oraz indywidualną. Obie te metody to najlepsza droga do uporania się z depresją, lękami i emocjami. Kiedy jednak należy postawić na sesję sam na sam z psychologiem, a kiedy wybrać psychoterapię w grupie?

Psychoterapia grupowa – na czym polega?

W psychoterapii grupowej bierze udział od kilku do nawet kilkunastu pacjentów. Jest ona oparta na interakcjach międzyludzkich, dzięki czemu kontakt z innymi osobami staje się narzędziem terapeutycznym.

Psychoterapia grupowa jest skierowana do osób, które mają trudności z nawiązywaniem relacji społecznych. Uczestniczą w niej pacjenci mający problemy poznawcze, emocjonalne i nieradzący sobie z adaptacją w społeczeństwie. Może ona też pomóc osobom, którym dokucza chroniczny stres, osamotnienie. Aby odczuć efekty z terapii grupowej, należy uczestniczyć w niej regularnie przez kilka miesięcy, a nawet przez kilka lat.

– O tym, jaką formę terapii powinien wybrać pacjent, musi zadecydować sam psycholog. To on ocenia rodzaj problemu, jego skalę i planuje proces leczenia. Dlatego też myśląc o podjęciu terapii i chcąc, aby przyniosła ona rezultaty, trzeba polegać na wiedzy i zaleceniach terapeuty – mówi specjalistka z Prywatnego Gabinetu Psychoterapii E. Duchnowska.

Jak wygląda psychoterapia indywidualna?

Psychoterapia indywidualna jest także skierowana do osób, które cierpią na depresję, chcą rozwiązać problemy rodzinne czy odczuwają lęki. Jest ona zbudowana na relacji między terapeutą a pacjentem.

Specjalista może zaproponować jedną z metod, która ułatwi uporanie się z problemami. Często jest dziś wykorzystywana między innymi terapia krótkoterminowa BSFT – jej zaletą jest to, że efekty leczenia pojawiają się po bardzo krótkim czasie od pierwszej sesji.

Psycholodzy korzystają także z metody Gestalt, która polega na odkrywaniu wspólnie z pacjentem niezaspokojonych potrzeb z okresu jego dzieciństwa. Specjalista podczas sesji indywidualnej tworzy niekiedy genogram. Jest to mapa powiązań i relacji w rodzinie, która pomaga odkryć źródła rozmaitych problemów.

Niezależnie od tego, czy pacjent będzie brał udział w terapii krótkoterminowej, Gestalt, czy z wykorzystaniem genogramu, to na pewno przyniesie ona spodziewane efekty. Warunkiem jest jednak, aby rodzaj psychoterapii został dopasowany przez psychologa, który następnie zaplanuje ilość i częstotliwość sesji indywidualnych.