26 sierpnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Prześwietlenie kręgosłupa – kiedy jest konieczne?

Prześwietlenie kręgosłupa jest badaniem o charakterze obrazowym. Przy jego pomocy możliwe jest podejmowanie dalszych kroków leczenia u pacjenta. Efekty prześwietlenia kręgosłupa pomocne są w diagnostyce wybranego odcinka poddanego badaniu RTG. Specjalista na podstawie zdjęć jest w stanie zlokalizować zmiany o charakterze zapalnym, urazowym, czy powstałe na skutek innych przyczyn.

Badanie RTG kręgosłupa – co warto o nim wiedzieć?

RTG odcinka kręgosłupa nazywane jest prześwietleniem kręgosłupa lub badaniem rentgenowskim. Podczas jego wykonywania, prześwietlane są wybrane partie kręgosłupa za pomocą promieni rentgenowskich. Powstałe w ten sposób zdjęcie, jeszcze kilka lat temu pacjent otrzymywał wyłącznie jako kliszę. Obecnie placówki specjalizujące się w tego typu badaniach oferują możliwość zgrania wyników na płytę CD. Lekarz specjalista, który uważa za słuszne wykonanie RTG, może zlecić diagnostykę całości kręgosłupa lub wybranych odcinków:

  • szyjnego,

  • piersiowego,

  • lędźwiowego.

Badanie rentgenowskie kręgosłupa jest niezwykle pomocne w diagnozowaniu wielu rodzajów schorzeń. To dzięki niemu można rozpoznać przyczynę bólu, czy innych dolegliwości u pacjenta, a następnie wdrożyć program odpowiedniej profilaktyki i leczenia – tłumaczy specjalista z Centrum Medycznego Endo-Med.

Kiedy zlecane jest prześwietlenie kręgosłupa?

Prześwietlenie kręgosłupa zaleca się w przypadku pojawienia się długotrwałych objawów bólowych w zakresie różnych partii ciała. W zależności od domniemanej lokalizacji bólu lekarz specjalista może skierować pacjenta na wykonanie RTG wyłącznie wybranego odcinka. To rozwiązanie najczęściej jest stosowane u pacjentów skarżących się na urazy szyi oraz jej okolic. Dzięki prześwietleniu tego odcinka możliwe jest zdiagnozowanie przyczyn odpowiadających za częste bóle oraz zawroty głowy. Wykonuje się je także u osób, których dotyczy dyskopatia – po wypadkach samochodowych lub w sytuacji, kiedy podejrzewane są zmiany zwyrodnieniowe.

Prześwietlenie odcinka piersiowego wykonywane jest w przypadku wykrycia widocznych zmian w postawie, pojawienia się stanów zapalnych, czy podejrzeniach choroby Scheuermanna u pacjenta. Natomiast przy odcinku lędźwiowym, wykonanie RTG może pomóc w rozpoznaniu przyczyn przewlekłego bólu w tej okolicy.

Jak przygotować się do prześwietlenia kręgosłupa?

Podobnie, jak w przypadku wielu innych badań, tak i do prześwietlenia kręgosłupa konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Pacjent powinien być na czczo lub przynajmniej 5-6 po ostatnim posiłku. Zaleca się, aby kilka dni przed badaniem nie palić papierosów, a tuż przed wejściem do gabinetu – wypróżnić się – o ile to możliwe.

Wykonywanie zdjęć rentgenowskich nie jest wskazane, kiedy kobieta jest w ciąży. W takich przypadkach RTG jest możliwe tylko wtedy, kiedy jest wyjątkowo niezbędne dla diagnostyki schorzenia, które mogłoby wpływać na zdrowie matki lub dziecka.