leczenie glebokiego zgryzu rozwiazania ortodontyczne
7 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Przegląd rozwiązań ortodontycznych dla głębokich wad zgryzu

Istnieje kilka różnych rodzajów wad zgryzu. Jedną z najczęściej spotykanych jest tzw. głęboki zgryz. Wielu pacjentów, którzy zgłaszają się do stomatologa bądź ortodonty, nie zauważa problemu lub jest jego świadomym, jednak nie wie, że można tę wadę skutecznie leczyć. O tym, jakie są przyczyny powstawania głębokiego zgryzu, jakie są jego konsekwencje i jak przebiega leczenie ortodontyczne, dowiesz się z tego artykułu.

 

Czym jest głęboki zgryz i dlaczego należy go leczyć?

 

Z głębokim zgryzem mamy do czynienia wówczas, gdy górne przednie zęby nachodzą na dolne przednie zęby w co najmniej w 2/3 ich wysokości. W najbardziej zaawansowanych przypadkach górne siekacze stykają się z dziąsłami żuchwy. Zęby najczęściej są stłoczone i rosną krzywo, a także widoczna jest asymetria twarzy. Głęboki zgryz jest wadą powstającą najczęściej w wyniku predyspozycji genetycznych, chorób przebytych przez matkę pacjenta w okresie prenatalnym, problemów neurologopedycznych lub nieprawidłowych nawyków.

 

Wada ta jest źródłem problemów na tle periodontologicznym. Pacjenci z głębokim zgryzem mają trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny zębów, a także są one nadmiernie ścierane i uciskane. To z kolei skutkuje ich szybszym zużyciem, utratą prawidłowej struktury zębów, bólem, dyskomfortem, trudnościami w jedzeniu oraz chorobami przyzębia i dziąseł. Leczenie ortodontyczne jest więc w tym przypadku koniecznością.

 

Jak przebiega leczenie głębokiego zgryzu i jakie rozwiązania ortodontyczne obejmuje?

 

Biorąc pod uwagę to, jak silnie zęby narażone są na ubytki próchnicze, leczenie rozpoczyna się u stomatologa. Dopiero po dokładnej ocenie stanu zębów, ich całkowitym wyleczeniu oraz higienizacji można przystąpić do leczenia ortodontycznego. Dlatego też warto poszukać pomocy w gabinecie, w którym specjaliści oferują kompleksową obsługę stomatologiczną i ortodontyczną, jak np. gabinet Pabdent w Pabianicach. Ponadto ścisła współpraca dentysty i ortodonty pozwala na przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych schematów leczenia.

 

Samo leczenie ortodontyczne w dużej mierze zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania głębokiego zgryzu. Na tej podstawie specjalista dobiera stały aparat ortodontyczny dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. W ten sposób lekarz może m.in. przesunąć zęby w stronę kości podporowej, wydłużyć korony bocznych i tylnych zębów, powiększyć wysokości zębowo-wyrostkowe w tylnych odcinkach żuchwy bądź łączyć te metody. Leczenie stałym aparatem ortodontycznym trwa minimum 2 lata i wymaga regularnych wizyt kontrolnych.