dziecko u logopedy
19 lutego 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Przedszkolak u logopedy. Wady wymowy u najmłodszych

Wady wymowy mogą utrudniać poprawną komunikację. Jeśli zauważysz, że rozwój mowy u Twojego dziecka nie przebiega prawidłowo, absolutnie nie można zwlekać. Im wcześniej nieprawidłowości zostaną skorygowane, tym lepiej. Jeśli zostanie to zaniedbane, wada się pogłębi, co przełoży się na gorsze wyniki w nauce. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze wady wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym.

Obserwuj rozwój mowy u dziecka

Jednym dzieciom nauka prawidłowej wymowy przychodzi bez większych trudności, jednak spora grupa przedszkolaków zmaga się z problemami z poprawną komunikacją. Warto mieć na uwadze fakt, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie, dlatego, jeśli zauważysz u swojej pociechy odstępstwa, nie panikuj. Najważniejsza jest baczna obserwacja – gdy pojawi się więcej nieprawidłowości w rozwoju mowy, wówczas nie obędzie się bez pomocy logopedy

Rzetelnej i obiektywnej oceny rozwoju mowy u przedszkolaków dokona doświadczony pedagog, który na co dzień pracuje z dzieckiem. Jeśli pojawią się pierwsze sygnały, które świadczą o powstającej wadzie wymowy, sugerujemy rodzicom współpracę ze specjalistami. Coraz więcej placówek organizuje także zajęcia logopedyczne, podczas których dokonuje się wstępnej diagnozy umiejętności komunikacyjnych oraz wykonuje się odpowiednie ćwiczenia – mówi pedagog pracujący w przedszkolu integracyjnym Raz Dwa Trzy – My z Warszawy.

Jeśli jesteś na etapie poszukiwań placówki dla Twojej pociechy, koniecznie zwróć uwagę na plan zajęć. Warto, aby każdy przedszkolak mógł liczyć na wstępną diagnozę, która ułatwi dalszą terapię logopedyczną.

Kiedy warto skorzystać ze wsparcia logopedy?

Wielu młodych rodziców zastanawia się, kiedy potrzebne jest wsparcie logopedy. Tak, jak wspominaliśmy – najważniejsza jest obserwacja. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie reaguje na bodźce dźwiękowe, nie mówi (nawet najprostszych słów), wkłada język między zęby podczas rozmowy lub ma zdiagnozowane napięcie mięśniowe, nie zwlekaj z zapisaniem pociechy na terapię. Nie wymagaj także zbyt wiele od małej istoty – pamiętaj, że trzylatek zaczyna dopiero budować zdania i powinien wymawiać następujące samogłoski czy spółgłoski: p, b, m, f, w, ś, ź, ć, dź, ń, k, g, h, t, t, d, n, l, ł, j. Dopiero starsze dzieci poprawnie zaczynają wymawiać głoski: s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, r. Przyczyn wad wymowy może być wiele – w wielu przypadkach są to nieprawidłowości anatomiczne, krzywy zgryz czy predyspozycje genetyczne. Jako że coraz więcej maluchów zmaga się z wadami wymowy, ważne, aby zajęcia logopedyczne zostały uwzględnione w planie dnia zajęć przedszkolnych.

Najczęstsze wady wymowy

Jest wiele opisanych rodzajów wad wymowy. Jednak do najczęściej występujących należą: seplenienie, rotacyzm, jąkanie i rynolalia. Seplenienie, znane wielu osobom, polega na nieprawidłowej artykulacji głosek (należących do tzw. trzech szeregów): /s,z,c,dz/, /ś,ź,ć,dź/, /sz,ż,cz,dż/. Zaburzenie to objawia się artykulacją głosek z językiem wsuniętym między zębami. Do przyczyn seplenienia może należeć m.in. nieprawidłowa budowa języka lub wędzidełka. Rotacyzm, z kolei, oznacza nieprawidłową artykulację głoski /r/, którą zamienia się na /l/, /j/ lub ją pomija. Jąkanie u wielu dzieci mija zazwyczaj po kilku miesiącach, jednak jeśli Twoja pociecha dość długo zmaga się z niepłynnością mowy i zaczyna się zacinać podczas rozmowy, jest to znak, że należy udać się na terapię logopedyczną. Zapewne kojarzysz wadę wymowy, która objawia się mówieniem przez nos, prawda? To jest właśnie rynolalia. Mimo że dziecko wymawia głoski w prawidłowy sposób, to mowa kierowana jest przez nos. Przyczyną tej nieprawidłowości może być trzeci migdał, polipy czy krzywa przegroda nosowa. Pamiętaj o tym, że diagnozę musi postawić logopeda – doświadczony specjalista wie, jakie metody należy dobrać, aby osiągnąć zamierzone efekty.