olejki eteryczne
8 października 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Przeciwwskazania do stosowania olejków eterycznych

Terapia z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych leczy wiele dolegliwości i chorób. Olejki wykazują działanie antyseptyczne, moczopędne, żółciopędne, antydepresyjne, relaksujące. Oprócz leczniczych cenione są ich pielęgnujące właściwości – przeciwdziałają skutkom starzenia się skóry i powstawaniu cellulitu. Jak każdą substancję, należy je stosować z głową i minimum wiedzy. Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do stosowania olejków eterycznych.

Jak mówi ekspert z Naturalne armomaty2:

Żeby olejki eteryczne mogły zadziałać dobroczynnie na zdrowie i samopoczucie, muszą przeniknąć do naszego organizmu i wywołać w nim zmiany. W niektórych sytuacjach, zamiast korzyści możemy sobie zaszkodzić, dlatego warto wiedzieć o przeciwwskazaniach do stosowania terapii olejkami eterycznymi.

Jak stosować olejki eteryczne? W jakich dolegliwościach są pomocne?

Dobrej jakości organiczne olejki eteryczne można stosować na skórę, wziewnie lub spożywczo. Nigdy jednak nie stosujemy ich bez rozcieńczenia, a zawsze w połączeniu z rozpuszczalnikiem. Olejki eteryczne są silnie stężone i zastosowanie ich bezpośrednio na skórę może wywołać reakcję alergiczną. Esencję dodajemy do kremów, maści, najlepiej tłustych, ponieważ w wodzie olejek się nie rozpuści. Olejki można dodawać do oleju np. migdałowego, otrzymując przyjemny produkt do masażu.

Olejek eteryczny w zależności od rośliny, z której jest pozyskany, cechują inne właściwości i sposób podania. Np. olejek sosnowy cudownie działa na zainfekowane drogi oddechowe drogą inhalacji. Aromaterapia z użyciem naturalnych olejków z waleriany, melisy czy lawendy działa antydepresyjnie i uspokajająco. Działanie tych ostatnich polega na porażaniu konkretnych części mózgu. Chociaż brzmi to poważnie, stosowanie olejków eterycznych jest bezpieczne dla zdrowia. Oprócz roślinnych esencji zapachowych do organizmu nie dostają się żadne niepożądane substancje, jak to ma miejsce np. w przypadku niektórych leków czy kosmetyków.

Przeciwwskazania do stosowania olejków eterycznych

Tak, jak z każdą substancją leczniczą, tak i z aromaterapią należy postępować rozważnie, aby uniknąć działań niepożądanych. Parafrazując słowa ojca nowożytnej medycyny – tylko dawka tworzy truciznę. Musimy się z tym zdaniem zgodzić. Esencje zapachowe stosujemy zgodnie z przeznaczeniem i w zalecanych dawkach. Dodatkowo przeciwwskazania do stosowania olejków eterycznych dotyczą:

  • olejków: z drzewa herbacianego, jałowcowego, bergamotowego, drzewa różanego, sandałowego, szałwii muszkatołowej u dzieci z uwagi na ich wpływ na samopoczucie psychiczne;
  • olejków z owoców cytrusowych przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. W letnie dni, w które spędzasz wiele godzin na zewnątrz dla bezpieczeństwa zupełnie odstaw produkty z olejkiem z cytryny, bergamoty, pomarańczy czy grejpfruta;
  • olejków: majerankowego, miętowego, hyzopowego, z kopru włoskiego, jałowcowego, lawendowego, cyprysowego, melisowego, różanego, rozmarynowego, rumiankowego u kobiet w ciąży. Olejki te mogą wpływać na gospodarkę hormonalną, a tym samym na przebieg ciąży.

Domowe stosowanie aromaterapii można wcześniej skonsultować ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiedni olejek eteryczny lub mieszkankę, która z pewnością przyniesie korzyści zdrowotne. W innym przypadku warto kierować się wskazówkami producenta, który zamieszcza na opakowaniu podstawowe zastosowanie i dawkowanie preparatu.