makijaz-permanentny
23 listopada 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Przeciwwskazania do makijażu permanentnego

Makijaż permanentny to zasadniczo bardzo bezpieczna forma poprawiania urody, dzięki której oszczędzić codziennie można mnóstwo czasu i nerwów, a w dłuższej perspektywie – również pieniędzy na niektóre kosmetyki. Nie wszyscy jednak mogą się poddać zabiegowi jego wykonania – niektórzy tylko czasowo, inni niestety trwale. Sprawdź poniżej, czy nie znajdujesz się w grupie osób, które powinny poczekać, zrezygnować albo skonsultować cały pomysł z lekarzem.

Bezwzględne przeciwwskazania

Makijażu permanentnego na pewno nie wolno wykonywać, jeżeli ktoś reaguje alergicznie na substancje barwiące (obecne np. w farbach do włosów), a także te służące do przeprowadzania znieczuleń. Tendencja do powstawania na skórze koloidów i blizn to również czynnik wykluczający. Zabieg może też wywołać rzut łuszczycowy albo nowe ogniska bielactwa, dlatego osoby z tymi przypadłościami muszą niestety pożegnać się z myślą o makijażu permanentnym, podobnie jak te cierpiące na nowotwory, hemofilię, zaawansowane choroby tarczycy oraz przewlekłe zapalenia wirusowe takiej jak żółtaczka i inne zapalenia wątroby, czy też HIV/AIDS.

Kiedy lepiej poczekać?

Krótkotrwałe infekcje, zarówno wirusowe, jak i bakteryjne (w tym choroby zakaźne), tylko chwilowo – aż do momentu całkowitego wyleczenia – dyskwalifikują z poddania się zabiegowi, niezależnie jednak od tego, czy obejmują jedynie określony obszar naskórka, czy też mają charakter ogólnoustrojowy, wywołując gorączkę. Z robieniem makijażu permanentnego powinny też poczekać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także te w trakcie menstruacji.

Makijaż permanentny a leki

Również przyjmowanie niektórych leków należy zakończyć wcześniej. Najlepiej spytać lekarza, czy leki, które zażywamy, nie będą przeszkodą w poprawianiu urody tą metodą. Do farmaceutyków takich należą natomiast na pewno substancje wpływające na krzepliwość krwi, leki sterydowe, które spowalniają gojenie, oraz oczywiście wszelkie kuracje nowotworowe, czyli zarówno chemo-, jak i radioterapia. Także niektóre leki oddziałujące na układ nerwowy (np. uspokajające, nasenne, antydepresanty) nie powinny być przyjmowane w czasie, w którym chcemy wykonać makijaż permanentny.

Niektórzy twierdzą, że jakiekolwiek problemy psychiczne, nerwice czy nawet częste huśtawki nastrojów mogą być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu, podobnie jak epilepsja czy choroby serca. Inni sądzą natomiast, że jeśli choroba jest pod kontrolą, makijaż permanentny można wykonać.

Tak jest chociażby w przypadku cukrzycy, ale ostateczną decyzję oddajmy w ręce naszego lekarza – radzi specjalistka z Centrum Makijażu Permanentnego w Gliwicach.

Na pewno zaś musimy wyleczyć wszelkie zmiany skórne w miejscu zabiegu przed jego wykonaniem. Należą do nich różnego rodzaju uszkodzenia, świeże blizny, poparzenia słoneczne, wybroczyny, trądzik ropowiczy albo czynna opryszczka – ale też brodawki oraz znamiona.

Inne przeszkody

Z dolegliwości, które nie tak łatwo połączyć z zabiegiem przeprowadzanym w obrębie skóry, jako czasowo dyskwalifikujące z wykonywania makijażu permanentnego wymienić należy dodatkowo półpasiec, choroby weneryczne, schorzenia oczu, m.in. zapalenie spojówek lub stwardnienie siatkówki (jak również niedawne lub planowane zabiegi operacyjne tego organu), a nawet przypadłości natury stomatologicznej, jeżeli wciąż jesteśmy w trakcie leczenia.