proteza konczyny dolnej
5 października 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Protezy kończyn dolnych. Charakterystyka

Pacjenci po amputacjach, wypadkach i rozległych urazach często mają problem z codziennym, samodzielnym funkcjonowaniem. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą okazują się protezy kończyn dolnych. Ich zadaniem jest przywrócenie prawidłowej funkcji chodu. Dzięki temu pacjenci mogą powrócić do normalnego, satysfakcjonującego życia. Podpowiadamy, czym charakteryzują, jak są zbudowane i jak działają protezy kończyn dolnych.

O co zadbać przed podjęciem decyzji o protezie?

Aby móc skorzystać z protezy kończyny dolnej, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, które trwa do kilku miesięcy. Bardzo ważne są nie tylko pomiary kikuta nogi, ale również poznanie możliwości, oczekiwań i stopnia aktywności pacjenta. Do zaprotegowania niezbędne jest także przygotowanie ujętej kończyny.

Specjaliści ze sklepu medycznego ORTO – MED wyjaśniają:

Do korzystania z protezy można przystąpić, gdy rana po amputacji jest całkowicie zagojona, a szwy zdjęte. Ważne jest również regularne mycie i nawilżanie kikuta, aby nie wdało się zakażenie. Amputacja kończyny wiąże się z ograniczeniem, a czasem całkowitą utratą samodzielności. Pacjenci mają trudność z chodem i wykonywaniem codziennych czynności, takich jak toaleta ciała oraz zakupy.

W jaki sposób są zbudowane i jak działają protezy kończyn dolnych?

Protezy kończyn dolnych można podzielić na lekkie, dynamiczne oraz takie, w których można uprawiać intensywne sporty. Obecnie najbardziej popularne są protezy podudzia, składające się z leja z miejscem na kikut, modułów łączących oraz stopy. Wielu pacjentów wymaga protezy uda, do której dodany jest przegub kolanowy.

Protezy mogą by wykonane z różnych materiałów, takich jak włókno węglowe, które okazuje się najbardziej uniwersalne, wytrzymałe i funkcjonalne. Włókno zapewnia lekkość i komfort poruszania się, co jest warunkiem udanej rehabilitacji.  Z kolei lej protezowy, zazwyczaj wykonuje się z medycznego silikonu, bezpiecznego i dopasowującego się do kształtu kikuta nogi.

Protezy kończyn dolnych wyglądem i zakresem ruchów mają w jak największym stopniu imitować zdrową nogę. Dzięki temu pacjenci mogą nie tylko powrócić do samodzielności, ale również przełamać barierę psychiczną, związaną z niepełnosprawnością.

Jakie są wskazania do korzystania z protezy kończyny dolnej?

Z protez kończyn dolnych korzystają głównie pacjenci po amputacji. Ujęcie nogi może sięgać wysokości uda, ale również podudzia lub samej stopy, co przełoży się na rodzaj protezy. Protezy kończyn dolnych są sposobem nie tylko na powrót do sprawności fizycznej, ale również psychicznej. Pacjenci po amputacji często wycofują się ze społeczeństwa i życia towarzyskiego, co może skutkować depresją, stanami lękowymi, a nawet psychozą.